מאמר אורח – Royalties Man – יתרונות במניות דיבידנד

אחד החברים בפורום הסולידית ריכז רשימת יתרונות שהוא רואה במניות דיבידנדים והסכים להפוך אותם למאמר אורח כאן בבלוג.

בואו ונקרא מה יש ל-Royalties Man להגיד

רקע על Royalties Man

אני לקראת גיל 30, יזם צעיר ומשקיע מתחיל שרוצה ליצור לעצמו עצמאות כלכלית בלי להיות תלוי בשום גורם חיצוני, טוב נו, אולי בכמה מניות.
אבל כמה יכול להיות קשה להיות תלוי בחברות שמייצרות כל כך הרבה ערך ומכניסות מליארדי דולרים מידי שנה משירותים ומוצרים שכולם צורכים, בעת מלחמה, שלום, שגשוג ומשבר בכלכלה.

כנראה שאף אחד לא יפסיק להשתמש בנייר טואלט, משחות שיניים וסלוטייפ. כנראה שגם ממשלת ארצות הברית עדיין תצטרך לקנות ממישהו מטוסים, שהמטוסים האלו עדיין יצטרכו להיות מתודלקים עם דלק שמישהו ייצר, וכשאותו טייס חוזר מהטיסה, הוא כנראה ירצה להירגע עם איזה בקבוק תוסס של משקה פופולרי.
אני מאמין בהשקעה בחברות שמייצרות דברים חיוניים שתמיד יצטרכו ותמיד יהיה להם ביקוש, ככה אני ישן טוב בלילה.
אני מעדיף לעשות אחוז נמוך על הכסף בביטחון גבוה מאשר אחוז גבוה על הכסף בביטחון נמוך.
מי שמסתכל על הבורסה בתור משחק וניסיון לעשות מכה עם כמה עשרות אלפי שקלים כנראה יכול להרשות לעצמו לאבד את הכסף הזה, אבל מי ששם את רוב חסכונותיו צריך למצוא להם מקום בטוח יחסית ומשתלם מאד – מקום כזה שנותן לך משכורת קבועה וידועה מראש שעולה על קצב עלית האינפלציה, מניות הדיבידנד.

להלן 15 יתרונות שעוזרים לי להיזכר כשאני שוכח, למה אני כל כך אוהב את האסטרטגיה הזאת ולמה היא כל כך אפקטיבית.

 1. החזר על השקעה חיובי גם בזמן ירידות ממושכות במחיר המניה.
  כל עוד אתה לא מוכר בהפסד אתה תמיד נמצא בתשואה חיובית על הכסף שלך.
 2. האפשרות לקחת את הדיבידנד בזמן ירידת מחיר המניה / משבר כללי בשוק ולקנות אותה או כל מניה אחרת במחירי מציאה ובכך להגדיל את התשואה הפוטנציאלית גם אם אין לך כסף מזומן בצד שמוכן לניצול רגעי משבר.
 3. מכיוון שלא מוכרים מניות על מנת לקבל תזרים מזומנים בזמן פרישה אז בכך שנשארים לך יותר מניות אתה גם זוכה להשתתף בעליית הערך הפוטנציאלית של המניה עם יותר מניות לעומת פחות מניות (שמכרת כדי להתקיים).
 4. יתרון פסיכולוגי עצום בכך שאתה רואה את המוצרים אותם החברות שאתה מחזיק מייצרות מידי יום כי כולם משתמשים בהם או צורכים אותם כחלק משגרת חייהם כמו: משקאות, נוזל כלים, משחת שיניים, מטוסים וכדומה.
 5. לחברה משמעת עצמית הרבה יותר גדולה בכך שיש לה חלק מסוים מהרווחים שאותם היא יכולה להשקיע (החלק שאותו היא לא מחלקת כדיבידנד) ובכך להתמקד ולהקצות משאבים (כסף) רק לפרויקטים שמביאים את התשואה הכי גבוהה מבין כל האפשרויות העומדות בפניה ופחות בבונוסים, חופשות, מטוסים פרטיים ומשרדים חדשים.
 6. התשואה הכוללת Total Return מתחלקת על פני 2 אפיקים (דיבידנד ועלית ערך המניה) ולא נשען רק על אפיק אחד (עלית ערך המניה).
 7. לחברה הרבה יותר קשה לשקר ולהשלות משקיעים עם דוחות כספיים לא מדויקים שמטיבים עם החברה (למרות שמצבה גרוע יותר).
  אי אפשר להתווכח עם כסף מזומן שמתקבל בחשבון.
  !Cold Hard Cash
 8. מניות דיבידנד פחות תנודתיות וזזות פחות למטה ולמעלה לעומת השוק.
 9. האסטרטגיה היא פשוטה לביצוע וקשה לטעות בה, לא דורשת חזיון של העתיד ומסתמכת בעיקר על בדיקה של בריאות החברה, ההיסטוריה שלה בהקשר להעלאות הדיבידנד הרצופות והיתרון התחרותי שלה ופחות בניסיון למצוא את ה"כוכב הבא".
 10. המכירה מתבצעת אך ורק כשמניה מפסיקה לשלם דיבידנד, מקטינה אותו או מקפיאה אותו למשך תקופת זמן מוגדרת מראש ובכך מקטינה משמעותית את העמלות אותם יש לשלם בעבור קניה ומכירה.
  קנה והחזק – לעד.
 11. עקב כך שבאסטרטגיה זו הקניה היא קניה ישירה של מניות, נחסכים דמי הניהול של מנהל הקרן שיכולים להצטבר במהלך השנים.
 12. אין יציאה של כסף מהקרן (פניקה ומכירה של הקרן בידיי המשקיע) במקרה של נפילה בשוק המניות (בה מנהל הקרן צריך למכור מניות ובכך לשלם עמלות מכירה ולממש הפסדים שמתבטאים בתשואה הסופית למשקיע [עלויות נסתרות]).
 13. בזמן קבלת הדיבידנד אמנם יש לשלם מס אך אין צורך לשלם עמלות מכירה שכן היה צריך לשלם בזמן מכירת חלק מהמניות.
 14. מחיר המניה מקבל חשיבות משנית לעומת הדיבידנד מהסיבה שברגע שהחלטת שאתה קונה ומחזיק לעד על מנת לקבל את הדיבידנדים ההולכים והגדלים, אין לך צורך למכור.
  כידוע, מחיר המניה מקבל משמעות רק כשקונים וכשמוכרים.
 15. בהנחה שהצלחת להחזיק בכבוד את מנית הדיבידנד למשך 17 שנה (תשואה של 3% בעת הקניה וקצב עליה שנתי של הדיבידנד של 6%), אתה הלכה למעשה החזרת את סכום השקעתך המקורי המניה באמצעות הדיבידנדים בלבד.
הרשימה הזו תמיד עוזרת לקבל מוטיבציה ולדעת שזו אולי האסטרטגיה הכי טובה והכי פחות סקסית שם בחוץ (חוץ מהשקעה במדדים, שאני חושב שלא נופלת בהרבה מזו).

אז מה אתם חושבים על היתרונות ש-Royalties Man מציג?

16 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

 1. מצויין, יהיה מעניין אם רויילטיז-מאן יתארח כאן קצת יותר וישתף מחזונו…

 2. ברוך הבא לבלוג.

  העברתי לו את הבקשה אבל זה כמובן תלוי אך ורק בו.

  • אנונימי on 13/10/2015 at 06:22
  • השב

  הי דעת, וקודם כל ברכות על הבלוג המצוין והפעיל. רציתי לשמוע את דעתך לגבי מהלך שאני חושב לבצע (כמובן שלא ייעוץ אלא רק לשמוע מה המחשבות שלך בנושא).
  בשנה האחרונה החלטתי למכור דירה להשקעה שהייתה ברשותי מכיוון שהגעתי למסקנה שהיא הגיעה למקסימום הפוטנציאל שלה. כלומר, המחיר שלה עלה משמעותית והתשואה על דמי השכירות הייתה יחסית נמוכה. בתמורה קניתי קרנות מחקות בהתאם לאסטרטגיית ההשקעה שלי.
  אני עוקב רבות אחר הבלוג שלך והתגובות באתר הסולידית וזה מאתגר אותי לבדוק את נושא קבלת משכורת שוטפת ממניות אלו.
  הרכבתי לעצמי אסטרטגיה שהיא פשוטה ומובנת עבורי בה אני מעוניין למכור את הקרנות המחקות שקניתי שנמצאות כעת ברווח מסויים ולקנות במקומן מניות דיבידנד.
  אני מעוניין לקנות כ – 10-15 מניות דיבידנד שהן לא בהכרח מדורגות בראש הרשימות, אך מדובר בחברות שאני מכיר אותן,משתמש במוצרים שלהן ומעניין אותי לעקוב אחריהן. המטרה שלי היא להחזיק לעד במניות אלו ולא למכור, אלא אם כן אחת מהן תפסיק לשלם דיבידנד.
  מדובר על חברות כדוגמת:
  מקדונלדס, פפסי, קוקה קולה, איי בי אם, מיקרוסופט, פורקטר אנד גמבל, ג'ונסון אנד ג'ונסון, ג'נרל אלקטריק, יוניליבר, וולמארט, at&t וכדומה.
  תשואת הדיבידנד הממוצעת היא 3% ומדובר במשכורת של כ – 2700 ש"ח לחודש לאחר מיסים.
  שאלות:
  1. בהנחה ולא אפקיד כסף לתיק זה ולא אמשוך, האם המשכורת תשאר לעד בטווח זה? גם בתקופות של ירידות חדות בערך המנייה וגם בתקופות של עליות חדות (כמובן שאני לוקח בחשבון את השינוי בשער הדולר).
  2. האם לדעתך אסטרטגיה של 10-15 חברות היא מסוכנת מידי?
  3. האם היצמדות לחברות שאני מכיר ונוח לי איתן היא נכונה? יש חברות שאני פשוט לא מכיר ואין לי כל מוטיבציה להכיר. ויש חברות שאני משתמש במוצרים שלהן ויש לי תשוקה לקרוא מאמרים עליהן ולהמשיך לעקוב אחר ההתפתחות שלהן.
  מעניין לשמוע את דעתך בנושא.
  והמון תודה על הזמן שלך והתגובות.

 3. את יוניליבר לא ראיתי ברשימה של דוד פיש ולכן אני לא יודע עליה הרבה (כגון רצף הגדלת הדיבידנדים שלה).
  GE מחזיקה ברצף הגדלה של 5 שנים בלבד כך שאני לא יודע מה להסיק לגביה בעתיד.

  לגבי שאר החברות:
  דיבידנד ממוצע של 3.58% לפי הקובץ האחרון (כנראה פחות כי המחירים עלו השבוע).
  קצב הגדלת דיבידנד ממוצע משנת 2000 עומד על 13.01%.
  קצב הגדלת דיבידנד ב-10 שנים האחרונות עומד על 13.49%.
  קצב הגדלת דיבידנד ב-5 שנים האחרונות עומד על 9.78%.
  קצב הגדלת דיבידנד ב-3 שנים האחרונות עומד על 9.63%.
  קצב הגדלת דיבידנד בשנה האחרונה עומד על 9.11%.

  לפי המספרים הללו:
  1. אם כן תמשוך את הדיבידנדים אז המשכורת שלך עדיין צפויה לגדול בקצב של כ-9% בשנה (אני פסימי אז אני מחשב 6% בלבד).
  אם לא תמשוך אותם אלא תשקיע אותם מחדש הקצב צפוי לגדול אפילו יותר (זה כמו להרחיב את הדירה אחרי כל תשלום שכירות שאתה מקבל).

  2. אני אישית רוצה 50 חברות בתיק שלי כי במקרה הזה גם אם שתי חברות יפשטו רגל אני עדיין אוכל לסיים את השנה ברווח בזכות ה-48 חברות האחרות שיגדילו את הדיבידנד ב-6%.
  אם יש לך רק 10 חברות אז אם חברה אחת פושטת רגל אתה תאבד 10% מההון שלך ויהיה לשאר החברות מאוד קשה להשלים אותו בחזרה.

  3. ביצמדות לחברות שאתה מכיר ונוח לך איתן היא נכונה פסיכולוגית.
  מכיוון שאם אתה נכשל בצד הפסיכולוגי אז אתה תמכור בהפסד אז לדעתי האישית הצד הפסיכולוגי הוא החשוב ביותר.

  לדעתי אם אני מפזר את הסיכון שלי (כמו על פני 50 חברות) אז אני יכול לוותר על הצורך בהיכרות מעמיקה עם החברות.
  כי הן יכפרו אחת על השניה.

 4. אשמח אם יהיה גם רשימת חסרונות של שיטת ההשקעה בדיבידנדים

  כגון אירועי מס,

  1. זה לא בהכרח חיסרון – בעיקר אם החלופה שלך היא השקעה שמשלבת חלק מהתיק במדד הרחב וחלק מהתיק באג"חים.
   במקרה זה אנחנו מקבלים דווקא יתרון נוסף לטובת מניות דיבידנד בדמות תשלום מס שצפוי להיות נמוך יותר עם תשואה שצפויה להיות גדולה יותר בסוף השנה (בראייה ארוכת טווח כמובן – לא בכל שנה ושנה).

  • M on 19/06/2017 at 14:27
  • השב

  שווה לבדוק היטב אם באמת יש הבדל משמעותי לאורך זמן בין השקעה במניות דיבידנד לבין השקעה במדד סנופי. ממה שאני מבין דעת בונה תיק של 50 מניות שכולן נכללות בסנופי ולכן הביצועים לאורך זמן כנראה יהיו די דומים.

  1. ההשוואה הזו בפני עצמה חסרת כל תועלת (ואני מתעלם בכוונה ממחקר שמראה שמניות שמחלקות דיבידנדים גדלים מניבות תשואת יתר מול מדד ה-SP500).

   ההשוואה היותר מועילה היא בין תיק בסגנון דיבידעת שמאפשר למשקיע לרכוש מניות ב-100% מהונו מול תיק חלופי שעדיין מאפשר למשקיע לישון בלילה גם בשנות הפרישה שלו ולכן ככל הנראה כולל חשיפה מופחתת למניות וחשיפה מוגדלת לנכסים אחרים עם תוחלת תשואה נמוכה יותר כגון אג"ח/מזומן/זהב.

   אנשים שלא מבינים שהתשואה שלהם מורכבת מכל הנכסים שלהם כמקשה אחת ולא רק מחלק קטן מההשקעות שלהם נוטים להתבלבל ולהתייחס רק לחלק מהנכסים שלהם ומכך להשליך על כל ההון שלהם וזו טעות קריטית ומאוד נפוצה.

  • מאיה on 25/04/2020 at 19:25
  • השב

  היי. בנוגע לסעיף 15- 'בהנחה שהצלחת להחזיק בכבוד את מנית הדיבידנד למשך 17 שנה (תשואה של 3% בעת הקניה וקצב עליה שנתי של הדיבידנד של 6%), אתה הלכה למעשה החזרת את סכום השקעתך המקורי המניה באמצעות הדיבידנדים בלבד'-
  שאלתי היא: רק לאחר 17 שנה רואים את הרווח? קרי: במשך 17 שנה אתה מקבל את הההחזר על מה שהשקעת בלבד? אם התשובה היא חיובית, אז מהו היתרון בהשקעה במניות דיבידנד?

  1. תחשבי רגע שאת רוכשת מכונת קפה.
   מתי את מתחילה ליהנות ממנה?
   1. מהקפה הראשון
   2. קודם את שותה כמות קפה שמפצה על עלות המכונה ורק אחר כך מתחילה ליהנות מהקפה הבא
   השקעה במניות דיבידנד היא אפילו יותר אטרקטיבית מהשקעה במכונת קפה.
   1. מכונת הקפה תמיד נותנת לך את אותו הקפה אבל מניית דיבינד מספקת לך קפה יותר טעים (דיבידנד גדול יותר) בכל פעם שאת מכינה קפה.
   2. בחלוף השנים במקום שמכונת הקפה תתקלקל ותדרוש ממך לרכוש מכונה חדשה היא למעשה משביחה את עצמה והופכת למכונת קפה לאספנים.

   את ההנאות רואים כבר מהדיבידנד הראשון גם אם מתעלמים מהשווי.

    • מאיה on 25/04/2020 at 21:26
    • השב

    ובהנחה שכרגע אני לא מתעלמת מהשווי, אם המנייה שרכשתי נותנת לי דיבידנד גדול יותר בכל שנה, אבל סך כל הדיבידנדים שהיא תיתן לי לאחר 17 שנה הוא למעשה סך התשלום ששילמתי מלכתחילה בגין אותה מניה, יוצא מזה שקיבלתי לאחר 17 שנה החזר על הלוואה שנתתי לחברה. אז אני לא מצליחה להבין את תחושת ההנאה והכיף בלקבל לחשבון העו"ש שלך כסף שלמעשה אתה שילמת. ייתכן שאני סובלת מחוסר הבנה בסיסי..

    1. אם אתה לא מתעלמת מהשווי אז השקעה במניות דיבידנד היא השקעה גרועה ביותר עבורך וכדאי מאוד שתתעלמי ממנה לחלוטין.
     השקעות מחקות מדד הרבה יותר טובות למשקיע שלא מצליח להתעלם מהשווי.

     תזכרי שההשקעה חייבת להתאים לפסיכולוגיה של המשקיע והשקעה תזרימית מתאימה רק למשקיע שמתבונן בתזרים ולא בשווי.

     את לא סובלת מחוסר הבנה בסיסית, את פשוט מסבירה שהפסיכולוגיה שלך לא מתאימה להשקעה תזרימית.

  • מאיה on 11/07/2020 at 23:27
  • השב

  הי!
  הבנתי שכאשר מניה מחלקת דיבידנד, אזי השווי שלה יורד.
  בנוסף, משלמים מס בגין הדיבידנד שקיבלנו.
  זאת ועוד, הבנתי שאם אנו משקיעים מחדש את הדיבידנד, זה גם גורר תשלום מסוים.
  בנוסף לכל אלה, אנו משלמים גם על קניית המניה + המרת מט"ח.

  לאור כל האמור, האם הרווח שלנו לא נפגע משיטת השקעה זו?

  תודה.

  1. הבנתי שכאשר מניה מחלקת דיבידנד, אזי השווי שלה יורד.

   שווי החברה (נתון שאף אחד בעולם לא מצליח לחשב ושני אנשים מגיעים לתוצאות שונות) או מחיר המניה (נתון שזמין לכולם ומושפע מהיצע וביקוש)?

   האם ההבנה שמחיר המניה יורד כשהיא מחלקת דיבידנד מבוססת על נתונים שבחנת בעצמך או על סמך קריאה של מה שאנשים אחרים אומרים?
   האם את יכולה להצביע על לפחות חברה אחת מתיק דיבידעת (כדוגמה) שמחירה ירד בכל פעם שהיא חילקה דיבידנד במהלך ה-5 השנים האחרונות?
   תיאוריות זה נחמד אבל כדאי להשוות אותן למציאות לפני שמקבלים החלטות.

   הבנתי שאם אנו משקיעים מחדש את הדיבידנד, זה גם גורר תשלום מסוים.

   לא מכיר תשלום מס בעקבות השקעה של דיבידנדים.

   בנוסף לכל אלה, אנו משלמים גם על קניית המניה + המרת מט"ח.

   לא מכיר דרך לרכוש משהו בלי לשלם עמלת רכישה והמרת מט"ח רלוונטית רק אם את רוכשת מוצר במטבע זר – דבר שאת לא חייבת לעשות.

   האם הרווח שלנו לא נפגע משיטת השקעה זו?

   הרווח נפגע מהרבה דברים והשאלה היא:
   האם יש לך אלטרנטיבה שמספקת את המטרה שלך בצורה יותר טובה?

  • מאיה on 11/07/2020 at 23:50
  • השב

  סליחה. התכוונתי שמחיר המניה יורד בעקבות חלוקת הדיבידנד (ולא השווי שלה) וזה משהו שקראתי ממה שאנשים אחרים רשמו.
  גם שהשקעה מחדש של הדיבידנדים גוררת תשלום- גם את זה קראתי מאנשים אחרים.

  אני רק מנסה להבין: כשאני רוצה להשקיע באמצעות ברוקר זר במניות דיבידנד כמוך, ולהשקיע את הדיבידנדים מחדש- האם כל העלות שלי מסתכמת בעמלת קניה/מכירה והמרת מטח? (בהנחה שאין דמי טיפול חודשי בברוקר הזר)?

  תודה
  מאיה

  1. אין צורך להתנצל.
   זו טעות נפוצה מאוד אצל הרבה מאוד אנשים שמבלבלים בין שווי החברה לבין מחיר המניה.
   שווי החברה מגלם בתוכו את חשבון הבנק של החברה ולכן השווי יורד בתאריך האקס לפי הדיבידנד שחולק.
   כפי שציינתי בתגובה הקודמת את תתקשי למצוא שני אנשים בעולם שיסכימו על מה השווי של חברה ספציפית בנקודת זמן ספציפית והוא אינו קשור למחיר המניה.

   מחיר המניה לעומת זאת לא מייצג את שווי החברה אלא את תוצאות ההיצע וביקוש ומגלם בתוכו הרבה מאוד דברים שלא קשורים לחשבון הבנק של החברה.
   מסיבה זו את לא תצליחי למצוא חברה שמגדילה את הדיבידנדים שלה בעקביות ומחיר המניה יורד לפי הדיבידנד בכל תחילת יום אקס.
   אתר יאהוו פייננס מאפשר לבדוק זאת מאוד בקלות על כל חברה שאת רוצה ולראות בעצמך מה קורה בלי להסתמך על "קראתי/אמרו לי".

   גם שהשקעה מחדש של הדיבידנדים גוררת תשלום- גם את זה קראתי מאנשים אחרים.

   לא מכיר תשלום שכזה ומעולם לא שילמתי אותו אז אולי כדאי שתשאלי את האנשים שלא עושים משהו איך הם הגיעו למסקנה שהוא עולה כסף אם מי שעושה אותו לא משלם כלום.

   אני רק מנסה להבין: כשאני רוצה להשקיע באמצעות ברוקר זר במניות דיבידנד כמוך, ולהשקיע את הדיבידנדים מחדש- האם כל העלות שלי מסתכמת בעמלת קניה/מכירה והמרת מטח?

   כל העלות שלי מסתכמת בעמלות רכישה והמרות מט"ח.
   אני לא יודע לומר מה תהיה העלות שלך כי אין לי מושג מה התנאים שאת תקבלי בפתיחת חשבון ההשקעות שלך (קבוצת דיבידעת שאני מקבל תנאים דומים לה סגורה למצטרפים חדשים).

השאר תגובה