אם חפצה נפשכם(וגם בטנכם) בתיק מחקה מדד 100% מניות, איך הוא היה נראה?

• פותח הנושא ziv
  • פורסם בתאריך

ziv

Member
היי
דעת אל תהרוג אותי o_O
קראתי את כל הפורום וחלק גדול מהבלוג בשנית, אספתי ערמות של מידע במגוון נושאים ש @daat99 בעיקר כתב וגם טיפים מאחרים, ואף הצעתי לו שאכין מאין מדריך למתחיל. במהלך כל הזמן הזה הצלחתי להבין מה אני מחפש, ואולי הכי חושב, להבין איפה אני עומד פסיכולוגית מול בחירת תיק השקעות, ולכן אני נסוג מהרעיון וממליץ לכל אחד לעשות את המחקר האישי שלו, ולהגיע למסקנות מותאמות אליו.

הגעתי להבנה כללית לא רעה איך משכורת מדיבידנדים עובדת, פתחתי חשבון מסחר ב IB, והייתי בשלב שבו אני די בטוח לתת אור ירוק ולהתחיל בבחירת מניות. עצרתי, וניסיתי לראות אם פספסתי משהו. סדר העדיפויות החזיר אותי לבחון האם המטרות תואמות לתיק שזה עתה בחרתי.

תיק דיבידנדים עלול לגזול ממני זמן רב עד שאחליט איך אני בוחר מניות, לכן תיק מחקה מדד קורץ לי.
אני לא שולל לחזור אליו בעתיד לאחר שאצליח להגדיל הכנסות מעבודה רגילה ועוד כמה דברים, כך אוכל להתאים לעצמי שיטת עבודה ובלי לחץ.

חשבתי ללכת על נייר אחד כמו VTI ולסגור סיפור

נסו להיכנס לראש שלי, מה הייתם עושים במקומי?

*אתם בני 31, עם משכורת של כ6.5K , אין חתונה, אין ילדים, שכירות+מחיה כ4000 חודשיים
המטרה- תיק 2 מליון ש"ח+, אין כוונה להתקיים מהכסף עד לפרישה ואולי גם אז רק להיעזר קצת במקביל לעבודה חלקית
וכ4 הפקדות שנתיות.
תנודתיות התיק לא חשובה, בין אם מדובר במשכורת מדיבידנדים לתיק מחקה מדד 100% מניות.
אני לא שולל כלום, אבל דיברתי כמובן על השקעות סולידיות.

שבוע טוב לכולם ;)

daat99

מייסד
מנהל
דעת אל תהרוג אותי o_O
כל הדעות מתקבלות כאן בברכה.

במהלך כל הזמן הזה הצלחתי להבין מה אני מחפש, ואולי הכי חושב, להבין איפה אני עומד פסיכולוגית מול בחירת תיק השקעות, ולכן אני נסוג מהרעיון וממליץ לכל אחד לעשות את המחקר האישי שלו, ולהגיע למסקנות מותאמות אליו.
כל הכבוד לך!
הפסיכולוגיה זה הדבר הכי חשוב בבחירת ההשקעה שמתאימה לאדם בודד ואין השקעה אחת שהיא "הכי טובה" לכולם.

תיק דיבידנדים עלול לגזול ממני זמן רב עד שאחליט איך אני בוחר מניות, לכן תיק מחקה מדד קורץ לי.
* איזה מדד ולמה?
* בכמה אחוזים אתה רוצה להיות חשוף למניות ולמה?
* האם חיקוי המדד שאתה מחפש הוא לפי משקל שוק או משקל שווה ולמה?
* האם אתה חושב שהקצאת הון למדינות קומוניסטיות/סוציאליות על סמך תוצאות היסטוריות שהתקבלו במדינות קפיטליסטיות רק לשם הפיזור היא צעד חכם?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-83 חברות (מתוך 505) שרווחיהן צפויים להתכווץ ב-5 השנים הבאות?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-104 חברות (מתוך 505) שהתכווצו במהלך 5 השנים הקודמות?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-55 חברות (מתוך 505) שהתשואה על הון בעלי המניות שלהן היא שלילית (כלומר מפסידות כספים בפועל)?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מפצה על הנזק של הקצאת סכומים לחברות שהונו את המשקיעים בדו"חות הכספיים כגון אנרון ואחרות (שמעולם לא חילקו דיבידנד כי אי אפשר לזייף דיבידנד אבל אפשר בהחלט לזייף דו"ח רווח/הפסד)? - הונאות אלו הובילו לפשיטת רגל וכל משקיעי המדד חטפו את כל הנזק בתוך הקרן המחקה שלהם.

האם אתה חושב שאתה יכול "לקפוץ למים עם תיק מחקה מדד" בלי לענות על השאלות לעיל ועדיין להיות בטוח שבחרת בהשקעה הנכונה עבורך?

כל דרך השקעה שתבחר בה תצריך ממך תהליך לימוד רציני לפני שתתחיל להשקיע בה והשקעה מחקה מדד אינה יוצאת דופן בהקשר זה.

אני באופן אישי חושב שהשקעה מחקה מדד מתאימה להרבה יותר אנשים מאשר השקעה במניות דיבידנד אבל זה לא אומר שאפשר להיות משקיע מחקה מדד בלי לדעת כלום ועדיין לקבל תוצאות טובות בלי להתעורר באמצע הדרך עם סיוטים ולברוח מהשוק כי גילית שאתה לא הבנת במה השקעת בפועל.

חשבתי ללכת על נייר אחד כמו VTI ולסגור סיפור
למה? (ראה שאלות למעלה).

נסו להיכנס לראש שלי, מה הייתם עושים במקומי?
לא משקיע במה שאני לא מבין.
אם אין לך זמן ללמוד איך להשקיע אז אל תתחיל להשקיע! (וממש לא משנה באיזו דרך)
אם זה יהיה חשוב לך מספיק אתה תגלה שיהיה לך זמן ללמוד.

*אתם בני 31, עם משכורת של כ6.5K , אין חתונה, אין ילדים, שכירות+מחיה כ4000 חודשיים
יש לך טונות של זמן ללמוד - תתחיל ללמוד.

תנודתיות התיק לא חשובה, בין אם מדובר במשכורת מדיבידנדים לתיק מחקה מדד 100% מניות.
זו טענה מאוד בעייתית שהוכחה כלא נכונה עבור רוב האנשים שטענו אותה.
שתי ההשקעות מצריכות חשיבה שונה לחלוטין ואין אדם אחד עלי האדמות שמסוגל לחשוב בשתי הצורות במקביל.
השקעה ב-100% מדד מניות לא תאפשר לך לישון טוב בלילה באמצע משבר - בעיקר עם שכר ממוצע ומטה שכל תנודה של תיק יכולה למחוק שנים של עבודה קשה.
רק שתבין את הצד המתמטי: עם חיסכון של כ-2000 בחודש (המספרים שלך) ותיק של 100 אלף אתה הולך לראות יותר משנתיים של עבודה סיזיפית וקשה מתאדות בחודשים בודדים עם ירידות קלות של 50% בשוק כמו שכבר קרו רק לפני 12 שנה.
אם נחווה משבר בסגנון 1929 אתה הולך לאבד יותר מ-3 שנים מהחיים שלך.
הסבירות שתצליח לישון טוב בלילה עם ירידות כאלו ובלי חיזוק פסיכולוגי (שלא תקבל כמשקיע מחקה מדד) כל כך נמוכה שזה גורם לי לרצות לבכות.

דעתי האישית והלא חשובה:
תשכיב את הכסף בעו"ש עד שתלמד ותחליט איזו דרך חשיבה מתאימה לך.

סטרבו

Well-Known Member
מסכים עם דעת, אם כי שווה להזכיר שמדובר בניירות לפי שווי שוק. חברות קטנות יקבלו פחות כסף. 10 חברות בלבד מחזיקות כ20% מהמדד.
אבל בשביל פותח השרשור- הייתי משקיע בsp500 משקל שווה.

**עריכה**
לא המלצה, זה רק מה שאני בלבד הייתי עושה, עפי הרצונות, המטרות והידע הנוכחי שלי.
כדאי מאוד לדעת את השיקולים מאחורי כל בחירה.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי
Reactions: ziv

daat99

מייסד
מנהל
שווה להזכיר שמדובר בניירות לפי שווי שוק.
מי אמר ש @ziv רוצה משקל שוק ולא משקל שווה?
האם הוא יודע מה ההבדלים ביניהם?
האם הוא שמע בכלל שנתונים היסטוריים הראו תשואת יתר משמעותית להשקעה מחקה מדד לפי משקל שווה על פני חיקוי מדד לפי משקל שוק?
חברות קטנות יקבלו פחות כסף.
יש הרבה חברות גדולות ברשימות שהצגתי כולל חברות מ-"העשירון העליון" (מבחינת משקל שוק בתוך המדד).
אנרון הייתה חברה גדולה במדד יום לפני שהיא פשטה רגל ומחקה את כל הכסף של המשקיעים שהשקיעו בה.

מאוד מחכים להעיף מבט ברשימות ולראות הרבה שמות מוכרים שם (כולל כמה שנמצאות בתוך תיק דיבידעת).

• אהבתי

סטרבו

Well-Known Member
האם הוא שמע בכלל שנתונים היסטוריים הראו תשואת יתר משמעותית להשקעה מחקה מדד לפי משקל שווה על פני חיקוי מדד לפי משקל שוק?
צודק שהייתי צריך לסייג. זה מה שאני הייתי עושה, עפי הידע שלי, והרצונות והגחמות שלי.

לגבי הרכב המדד, אני הזכרתי את הצד השני של המטבע שהצגת בהודעה הראשונה. בוודאי שכדאי מאוד להכיר את כל הצדדים.
ואגב, יש שאלות שיודעים לשאול בדיעבד. כשממצעים, גם אם התשובות דרסטיות, זה לא נורא.

daat99

מייסד
מנהל
אני הזכרתי את הצד השני של המטבע שהצגת בהודעה הראשונה
אבל לא הצגת את הצד השני אלא את אותו הצד כי גם לפי משקל שוק אתה תקצה הון לא מבוטל לקבוצות שהצגתי כי יש בהן חברות מאוד גדולות ומוכרות.
כשממצעים, גם אם התשובות דרסטיות, זה לא נורא.
אתה יכול להסביר בבקשה?
איך מיצוע של השקעה עם 8.9% תשואה זה "לא כל כך נורא" לעומת מיצוע של השקעה עם 15.1% תשואה?
אם נתחיל עם 1000 שח בלבד אז אחרי עשור אנחנו מדברים על 2,345 שח במקום 4,080 שח שמייצג רווח מצטבר של 134.5% בלבד במקום 308% (פחות מחצי!).

להפסיד יותר מחצי מהרווח הפוטנציאלי נשמע לי באופן אישי די דרסטי.

סטרבו

Well-Known Member
אבל לא הצגת את הצד השני אלא את אותו הצד כי גם לפי משקל שוק אתה תקצה הון לא מבוטל לקבוצות שהצגתי כי יש בהן חברות מאוד גדולות ומוכרות.
לא. לא אמרתי ששום כסף לא נכנס לחברות האלה, אלא הארתי את המציאות בניירות האלה. יכול להיות שאחד יגיד - 'מספיק טוב לי'.

אתה יכול להסביר בבקשה?
הכוונה שלי הייתה שגם אם התחלת בדרך מסוימת, ואתה נתקל בשאלות שלא ידעת לשאול בהתחלה, והתשובות שינו לך דרך החשיבה, לא הפסדת את *כל* התשואה/ההפסד החלופי כתוצאה מזה. הנקודה היא שזה חלק מהיתרונות של מיצוע לצד חסרונות אחרים.

ziv

Member
* איזה מדד ולמה?
* בכמה אחוזים אתה רוצה להיות חשוף למניות ולמה?
דיברתי על VTI לפי הבנתי הוא מחקה את כל החברות האמריקאיות
מאתר של Vanguard :
Large-, mid-, and small-cap equity diversified across growth and value styles.
* האם חיקוי המדד שאתה מחפש הוא לפי משקל שוק או משקל שווה ולמה?
לא הבנתי בדיוק, אני רוצה למען הפשטות נייר אחד.
*עריכה* הבנתי בהמשך התגובות למה הכוונה, אין לי בחירה עדיין. חילוק משקל שווה נשמע טוב אבל אני צריך לקרוא עוד.

האם אתה חושב שהקצאת הון למדינות קומוניסטיות/סוציאליות על סמך תוצאות היסטוריות שהתקבלו במדינות קפיטליסטיות רק לשם הפיזור היא צעד חכם?
לא הצלחתי להבין, VTI מתמקד בחברות אמריקאיות לא?
אולי חשבת שהתכוונתי ל VT ?

* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-83 חברות (מתוך 505) שרווחיהן צפויים להתכווץ ב-5 השנים הבאות?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-104 חברות (מתוך 505) שהתכווצו במהלך 5 השנים הקודמות?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מצדיק השקעה של סכום לא מבוטל ב-55 חברות (מתוך 505) שהתשואה על הון בעלי המניות שלהן היא שלילית (כלומר מפסידות כספים בפועל)?
* האם לדעתך אידאל הפיזור מפצה על הנזק של הקצאת סכומים לחברות שהונו את המשקיעים בדו"חות הכספיים כגון אנרון ואחרות (שמעולם לא חילקו דיבידנד כי אי אפשר לזייף דיבידנד אבל אפשר בהחלט לזייף דו"ח רווח/הפסד)? - הונאות אלו הובילו לפשיטת רגל וכל משקיעי המדד חטפו את כל הנזק בתוך הקרן המחקה שלהם.
נקודה מעניינת, כמה אימפקט יש לנתונים\תחזיות בטווח זמן של 5 שנים קדימה ואחורה כשמדובר בהשקעה ארוכת טווח?
אני לוקח הנחה יותר פסימית על 100 חברות שיפגעו בפועל ולא צפויות להיפגע :
רווחיהן יתכווצו ב5 שנים הבאות.
רווחיהן התכווצו ב5 שנים הקודמות.
התשואה שלהן שלילית.

ומולן 400 חברות ש :
200 מהן צמחו ב5 שנים הקודמות וב5 שנים הבאות.
200 נשארו באותו המצב ב5 שנים הקודמות וב5 שנים הבאות.
התשואה שלהן חיובית.

כמה כבדות יהיו 100 החברות עבור ה400 הנותרות שסוחבות אותן על הגב?
קראתי על יחס מחזור הון והבנתי(תקן אותי בבקשה אם אני טועה) שמנהל הקרן משנה החזקות במהלך השנה, וזה כמובן בא על חשבון התשואה כי גם לגופים הגדולים יש עלויות מסחר, אבל עדיין אם יש תחזית שלילית לחברה מסויימת מנהל הקרן מווסת בדרך זו ובטח גם באחרות וזה אולי מוריד במעט את הנזק. הקרן היא עסק בסופו של דבר לא? היא רוצה להרוויח, וכדי להישאר רווחית היא צריכה להשאיר את הלקוחות אצלה, לא חסר תחרות.

אם אין לך זמן ללמוד איך להשקיע אז אל תתחיל להשקיע! (וממש לא משנה באיזו דרך)
לא אמרתי שאין לי זמן ללמוד, עקומת הלמידה בתיק דיבידנדים נראית לי כגדולה יותר מקניית ETF בודד ב100% מניות.

זו טענה מאוד בעייתית שהוכחה כלא נכונה עבור רוב האנשים שטענו אותה.
אני מדבר
שתי ההשקעות מצריכות חשיבה שונה לחלוטין ואין אדם אחד עלי האדמות שמסוגל לחשוב בשתי הצורות במקביל.

השקעה ב-100% מדד מניות לא תאפשר לך לישון טוב בלילה באמצע משבר - בעיקר עם שכר ממוצע ומטה שכל תנודה של תיק יכולה למחוק שנים של עבודה קשה.
רק שתבין את הצד המתמטי: עם חיסכון של כ-2000 בחודש (המספרים שלך) ותיק של 100 אלף אתה הולך לראות יותר משנתיים של עבודה סיזיפית וקשה
בפועל אני לא יושן טוב מאז שהבנתי שערך הכסף שלי יורד כל דקה שהוא יושב ללא מעש, Ignorance is bliss.
פסיכולוגית, כל תיק יעזור לי לפחות בהיבט זה לישון קצת יותר טוב, בידיעה שעשיתי צעד לעבר משהו פרודוקטיבי. גם מהפסד אפשר ללמוד.
פסיכולוגית אני מכוסה, תאמין או לא אני בסדר עם זה, כל עוד אני יודע שלא ארוץ למכור כשהכול קורס אני בשליטה, לכן גם הסברתי את המצב האישי שלי, אם הייתי נשוי+1 עם משכנתא הפוסט הזה לא היה רואה את אור היום.

אולי אני היוצא מן הכלל ואתה מדבר עם אחד כזה.
אני לעולם לא קובע אמת אחת ולכן דעותינו חלוקות כאן, אני מבטיח לחזור בי ולעדכן במידה והעתיד יאמר אחרת :)

דעתי האישית והלא חשובה:
תשכיב את הכסף בעו"ש עד שתלמד ותחליט איזו דרך חשיבה מתאימה לך.
מעריך שנתת את דעתך למרות שלא לזה כיוונתי.
כותרת הפוסט היא "אם חפצה נפשכם(וגם בטנכם) בתיק מחקה מדד 100% מניות, איך הוא היה נראה?"
לכן הצגתי את הנתונים האישיים שלי וניסיתי לקבל תשובה היפוטית איך אתם הייתם בונים תיק כזה.
השארת הכסף בעו"ש תהווה חיזוק שלילי ותעודד אותי להמשיך ללמוד, זה יכול גם להיות 5 שנים או 50 :D
ומנגד היא גם תמנע ממני לישון טוב כי לא עשיתי צעד בפועל לכיוון המטרה

"*אתם בני 31, עם משכורת של כ6.5K , אין חתונה, אין ילדים, שכירות+מחיה כ4000 חודשיים"
יש לך טונות של זמן ללמוד - תתחיל ללמוד.
לומד כל הזמן בתחומי עניין שונים, אבל הדיבידנדים לא באים לידי ביטוי במשכורת מעבודה, כפי שאמרתי אני בתהליך של מעל 15 אבל לא מצאתי משהו.
לדעתי, למרות המשכורת

לא ידעתי שזה קיים בכלל, תודה שהפנת את צומת ליבי.
צודק שהייתי צריך לסייג. זה מה שאני הייתי עושה, עפי הידע שלי, והרצונות והגחמות שלי.
תודה :)

נערך לאחרונה ב:

daat99

מייסד
מנהל
דיברתי על VTI לפי הבנתי הוא מחקה את כל החברות האמריקאיות
למה דווקא חברות אמריקאיות?
למה דווקא את כל החברות האמריקאיות?
למה דווקא חיקוי משקל שוק?
למה דווקא VTI?

אני לא מדבר על נייר ספציפי אלא על השקעה מחקה מדד באופן כללי.
אם אתה חושב שלא צריך ללמוד כלום ומספיק לקנות VTI ולהיות מסוגלים להיצמד להשקעה כל החיים א אני חושב שפיספסת את הצד הפסיכולוגי בחיים האנושיים.

אני רוצה למען הפשטות נייר אחד.
אז מה?
יש נייר אחד לפי משקל שוק ויש נייר אחד לפי משקל שווה, למה אחד ולא אחר?

*עריכה* הבנתי בהמשך התגובות למה הכוונה, אין לי בחירה עדיין
במילים אחרות אתה חושב שיש לך עוד הרבה ללמוד לפני שתוכל לבחור נייר וזה בדיוק מה שחשבת שאתה לא צריך עם השקעה מחקה מדד.
לימוד הוא תנאי הכרחי בכל השקעה שתבחר בה ולעניות דעתי יש הרבה יותר חומר ללמוד כשרוצים להשקיע בהשקעה מחקה מדד לעומת השקעה תזרימית.

לא הצלחתי להבין, VTI מתמקד בחברות אמריקאיות לא?
אולי חשבת שהתכוונתי ל VT ?
מה שאני מנסה להבהיר לך שהבחירה השרירותית שלך ב-VTI אינה נכונה כל עוד לא בחרת בה על סמך דעה מבוססת ואתה לא יכול לבצע בחירה על סמך דעה מבוססת בלי ללמוד קודם.
כמה אימפקט יש לנתונים\תחזיות בטווח זמן של 5 שנים קדימה ואחורה כשמדובר בהשקעה ארוכת טווח?
אין לי מושג ואם אתה רוצה להשקיע בהשקעה מחקה מדד אז אתה צריך להחליט את זה בעצמך.
כמה אימפקט היה לתחזית שקודאק בקשיים 5 שנים לפני שהיא פשטה רגל? מחיקה של כל ההון שהושקע (היא הפסיקה כבר לחלק דיבידנדים בשלב הזה).
אם זה מייצג או לא זו החלטה שאתה צריך לקבל ואתה לא יכול לקבל אותה בלי ללמוד עוד המון.

כמה כבדות יהיו 100 החברות עבור ה400 הנותרות שסוחבות אותן על הגב?
לפי דרך חישוב מסויימת (שאני לא שותף לה אבל מצטטים אותה הרבה אנשים שמצדדים בהשקעה מחקה מדד) רק אחוז קטן מהחברות ייצרו את עיקר התשואה ההיסטורית של ה-SP500 והשאר סתם שרפו מזומן ו/או לא עשו כלום.
עד כמה זה יהיה כבד? לא יודע.

וזה כמובן בא על חשבון התשואה כי גם לגופים הגדולים יש עלויות מסחר
אתה מבלבל בין ROE של קרנות ל-ROE של חברות.
חברת קוקה קולה לצורך הדוגמה לא "מחליפה מפעל כי מתחשק לה".
אני דיברתי על תשואה על הון בעלי המניות של החברות עצמן ואין לכך קשר לעלויות מסחר ומיסוי רווחי הון.

עקומת הלמידה בתיק דיבידנדים נראית לי כגדולה יותר מקניית ETF בודד ב100% מניות.
כמי שלמד את שניהם אני יכול להעיד שעקומת הלמידה לפני שיודעים איזה ETF בודד לבחור (או יותר נכון שזו טעות פטאלית להסתפק ב-ETF בודד ואיזה זוג של ETFים לבחור במקומו) הרבה יותר קשה וארוכה מעקומת ה-"אם החברה משלמת לי רבעון ברבעונו ומקפידה לשלם לי יותר בכל שנה והשוק לא מפקפק ביכולתה אז הנהלת החברה ומוצר החברה ככל הנראה יהיו מסוגלים להמשיך לעשות זאת עוד זמן רב".

אבל אני מדבר אחרי שלמדתי, אני יודע שהדברים נראים אחרת לפני שלומדים.

בפועל אני לא יושן טוב מאז שהבנתי שערך הכסף שלי יורד כל דקה שהוא יושב ללא מעש, Ignorance is bliss.
עוד סיבה להפסיק את החיים שלך ולהשקיע את כל מרצף בלימוד.
מחישוב זריז גם אם אתה עובד 12 שעות ביום כולל נסיעות (דבר לא סביר לפי המשכורת שהצגת) ונניח 8 שעות שינה מלאות בכל לילה אתה עדיין נשאר עם 52 שעות בשבוע שזמינות לך לדברים שאתה מתעדף כחשובים.
עם כמות זמן שכזו אתה יכול לסיים וללמוד את כל החומר הנדרש גם על מניות דיבידנד וגם על השקעות מחקות מדד בתוך פחות מחצי שנה.

גם אם בחרת בגישת ההשקעות האולטימטיבית כמה אתה באמת חושב שתרוויח בחצי שנה?
לעומת זאת כמה תפסיד אם בטעות תבחר בגישה שלא מתאימה לך ותצא עם הפסדים?

אתה מדבר כאן על סכומים מאוד קטנים - תשקיע את הזמן בללמוד ותפסיק להטריד את שנתך על אובדן פוטנציאלי זניח (שיותר סביר שבמציאות יתורגם להימנעות מהפסד משמעותית יותר ולא לאובדן).

כותרת הפוסט היא "אם חפצה נפשכם(וגם בטנכם) בתיק מחקה מדד 100% מניות, איך הוא היה נראה?"
לכן הצגתי את הנתונים האישיים שלי וניסיתי לקבל תשובה היפוטית איך אתם הייתם בונים תיק כזה.
אני לא חושב שיש אדם עלי אדמות שמבין מה הוא עושה ויעיד בלב שלם שהוא מוכן לבלות את כל חייו עם תיק שמורכב מ-ETF אחד וחשיפה של 100% למניות.
אם תמצא אדם שטוען כך אז אנא עמת אותו עם כמה שאלות:
1. אין לך ולא תהיה לך קרן חירום משמעותית?
2. אין לך ולא תהיה לך מעולם החזקה נרחבת בנדל"ן?
3. גם במועד הפרישה ובכל מהלכה אתה מתכנן להמשיך להיות 100% מניות?
4. איך אתה מתכנן להתמודד עם משבר 1929 (שנמשך כמעט 5 שנים) בעודך בשלב הפרישה כשתיק המניות שלך נחתך ב-80% ואתה צריך למשוך 3-4% מהשווי המקורי שמהווים סדר גודל של כ-20% מהתיק הנוכחי שלא יוכלו לצמוח כשהשוק יתאושש?

ואם אתה אומר: אבל צריך קרן חירום
אז אני שואל: כמה אתה מפסיד בטווח הרחוק בגלל שהתעקשת על שמירת קרן חירום?
רמז לתשובה: הרבה יותר מכל הריביות שתשלם בימי חייך אם תכנס למינוס בשוק האפור כשתצטרך להשתמש בקרן החירום.

ואם אתה אומר: אבל צריך להיות בעלים של דירה
אז אני שואל: כמה אתה מפסיד בגלל שאתה מתעקש להיות בעלים של דירה במקום לגור בשכירות ולהשקיע את הכסף במדד (לצורך השאלה)?
רמז לתשובה: הרבה יותר ממה שאתה באמת מוכן לשלם על התענוג "לצבוע את הקיר בצבע משלך" (דבר שאתה יכול לעשות גם בשכירות עם עלות נמוכה בהרבה.

ואם אתה אומר: בפרישה אני אמיר חלק גדול למזומן/אג"ח
אז אני שואל: וכמה אתה תפסיד במיסי הון בגלל המכירה הגדולה כל כך של מניות שרכשת במחירי ריצפה לפני 30 ו-40 שנה?
אתה לא באמת צריך רמז בשביל להבין מה המשמעות של מיסוי רווחי הון (בעיקר כפי שהוא מתבצע בארץ לפי גישת FIFO).

כל תיק יעזור לי לפחות בהיבט זה לישון קצת יותר טוב, בידיעה שעשיתי צעד לעבר משהו פרודוקטיבי.
אם כל תיק יעזור לך אז כל תיק יעזור לך (גם תיק של מניות בודדות וגם תיק של מדד) בלי שום קשר למה שרכשת אז רכוש את שחפצה נפשך וקנה לעצמך שנת לילה טובה.

גם מהפסד אפשר ללמוד.
זה לדעתי הדבר הכי חשוב שאמרת.
אני למדתי הכי טוב מ-"הפסדים" במניות בודדות.
רכשתי בתחילת דרכי הרבה מניות רק כי:
1. אמרו לי/קראתי/שמעתי/ראיתי
2. הדיבידנד הגבוה קרץ לי
3. לא בדקתי דברים בסיסיים
רוב הרכישות הללו התפוצצו לי בפרצוף והיום אני יודע לא להתקרב לחברות עם תשואת דיבידנד גבוהה ולא לרכוש כלום רק כי מישהו אחר רכש אותו.

מה שלדעתי אתה צריך להחליט זה איזו השקעה מסתדרת יותר טוב עם הפסיכולוגיה שלך.
אם יש לך פסיכולוגיה תזרימית אז תנודתיות התזרים ותנודתיות השווי של המדד יגרמו לך למכור בהפסד.
אם יש לך פסיכולוגיית שווי אז ההפסד למדד שרירותי בתאריך שרירותי בטווח הקצר יגרמו לך למכור את מניות הדיבידנד המעולות שמגדילות את הדיבידנד וימשיכו להגדיל את הדיבידנדים הרבה אחרי שתמכור אותן.

אחרי שתחליט מה הפסיכולוגיה שלך אתה תוכל להחליט באיזו השקעה להתחיל.

הניסיון של "רק להתחיל במשהו שרירותי כלשהו בלי קשר לפסיכולוגיה שלי" הוביל הרבה מאוד אנשים להרבה צער במהלך החיים (לא רק בהשקעות) וזה מאוד חבל שתיפול בזה גם אתה.
תזכור שתאוות הבצע ("לא יכול לישון אם אני לא מרוויח") היא אחד הגורמים המרכזיים שגורמים למשקיעים להפסיד כספים כשהמדד מרוויח.

ziv

Member
אם אתה חושב שלא צריך ללמוד כלום ומספיק לקנות VTI ולהיות מסוגלים להיצמד להשקעה כל החיים א אני חושב שפיספסת את הצד הפסיכולוגי בחיים האנושיים.
אני לא חושב שיש אדם עלי אדמות שמבין מה הוא עושה ויעיד בלב שלם שהוא מוכן לבלות את כל חייו עם תיק שמורכב מ-ETF אחד וחשיפה של 100% למניות.
נראה שהסקת לגבי דברים לא נכונים.
לא אמרתי להחזיק כל החיים, או שלא צריך ללמוד ופשוט לקנות ולהחזיק, שאלתי איך היה נראה תיק מחקה מדד 100% מניות אילו אתם הייתם מחליטים
בדרך זו, חבל שאתה לוקח את זה למקומות אחרים.

אתה מבלבל בין ROE של קרנות ל-ROE של חברות.
חברת קוקה קולה לצורך הדוגמה לא "מחליפה מפעל כי מתחשק לה".
אני דיברתי על תשואה על הון בעלי המניות של החברות עצמן ואין לכך קשר לעלויות מסחר ומיסוי רווחי הון.
מהלינק שהבאת ל @סטרבו , לקחתי את RSP ובהשוואה לVTI היא אכן נותנת תשואה יותר טובה לפי נתוני עבר. לא החלטתי כלום אלא רק הבאתי דוגמא, שוב אני רציתי לראות מה קוראי הפורום היו בוחרים במצב שתיארתי.
אני עדיין צריך לבדוק עלות החזקה של קרנות לפי גודל שווה מול שווי שוק.
אם תמצא אדם שטוען כך אז אנא עמת אותו עם כמה שאלות:
1. אין לך ולא תהיה לך קרן חירום משמעותית?
לא. חוץ מכסף שאני יודע בוודאות שאצטרך עבור הוצאות מתוכננות

2. אין לך ולא תהיה לך מעולם החזקה נרחבת בנדל"ן?
לא
3. גם במועד הפרישה ובכל מהלכה אתה מתכנן להמשיך להיות 100% מניות?
לא יודע, שים לב שבהודעות הקודמות קבעת שכך יהיה כל החיים ועכשיו אתה שואל.
לא החלטתי לגבי פרישה.
אני לא חושב שמישהו יכול לדעת כיצד הוא ינהג בעתיד כל כך רחוק.
איך אתה מתכנן להתמודד עם משבר 1929 (שנמשך כמעט 5 שנים) בעודך בשלב הפרישה כשתיק המניות שלך נחתך ב-80% ואתה צריך למשוך 3-4% מהשווי המקורי שמהווים סדר גודל של כ-20% מהתיק הנוכחי שלא יוכלו לצמוח כשהשוק יתאושש?
לקראת פרישה אצטרך לחשוב מה ולאן, אין ספק שזו הנקודה המהותית שמפרידה בין שיטות ההשקעה המדוברות.

אחרי שתחליט מה הפסיכולוגיה שלך אתה תוכל להחליט באיזו השקעה להתחיל.
כפי שאמרתי הגעתי להבנה מהי. אני לא יכול להגיע להחלטה כי אני לא יודע איזו מהן עונה על הדרישות שהצגתי- להפוך 200 אל"ש ל2 מליון ש"ח כמה שיותר מהר במסגרת סולידית.

daat99

מייסד
מנהל
לא אמרתי להחזיק כל החיים
אין שום סיבה להשקיע בתיק מניות לטווח קצר אז אם השאלה שלך היא לא לדבי החזקה זמנית עד שתחליט התשובה שלי היא שהתיק ייראה 100% פק"מ.

לקחתי את RSP ובהשוואה לVTI
אין סיבה להשוות ROE של חברה בודדת ל-ROE של ETF - אלו דברים שונים באופן מהותי.

נראה שהסקת לגבי דברים לא נכונים.
שים לב שבהודעות הקודמות קבעת שכך יהיה כל החיים ועכשיו אתה שואל.
אתה חוזר ומשליך את הדברים שאני כותב עליך כשאני מתייחס באופן כללי לאדם כלשהו ולא ספציפית אליך כי אני לא יודע עליך כלום ואני לא יכול להתייחס אליך באופן פרטני.
רק אתה יודע אם אתה יוצא הדופן ורק אתה יודע מה מהדברים שכתבתי על אדם כלשהו רלוונטיים שליך ואיזה מהם אינם רלוונטיים אליך.

אני לא חושב שמישהו יכול לדעת כיצד הוא ינהג בעתיד כל כך רחוק.
לדעת? לא.
לתכנן? כן.

להפוך 200 אל"ש ל2 מליון ש"ח כמה שיותר מהר במסגרת סולידית.
אי אפשר לאכול עוגה ולהישאר איתה שלמה (עדיין?).

ziv

Member
אין שום סיבה להשקיע בתיק מניות לטווח קצר אז אם השאלה שלך היא לא לדבי החזקה זמנית עד שתחליט התשובה שלי היא שהתיק ייראה 100% פק"מ.
כ30 שנה
אין סיבה להשוות ROE של חברה בודדת ל-ROE של ETF - אלו דברים שונים באופן מהותי.
למיטב הבנתי RSP הוא ETF

daat99

מייסד
מנהל
אתה באמת מאמין שייקח לך 30 שנה ללמוד על השקעות?
למיטב הבנתי RSP הוא ETF
לא מכיר RSP ובאופן כללי לא רואה סיבה להתייחס בכלל ל-ROE של ETF כלשהו.
ROE רלוונטי לחברה ספציפית כי הוא אומר לנו אם החברה מייצרת לנו כסף או שהיא חופרת לכספנו קבר.

daat99

מייסד
מנהל
התכוונתי טווח השקעה ל30 שנה
בכל אופן, מטרת הפוסט לא הושגה..
אני מצטער לשמוע שמטרת הפוסט לא הושגה אבל אולי כדאי לעשות חושבים על "מדוע מטרת הפוסט הוגדרה כמו שהיא הוגדרה".
לעניות דעתי המטרה האישית שלך לא תושג גם אם מטרת הפוסט כן תושג וניסיתי להפנות זרקור על נקודה זו.

ziv

Member
כל הדעות מתקבלות כאן בברכה.
אין לי יכולת או רצון להכריח אותך להשתתף בדיון, מה שהכי צרם בפוסט שלך בפורום הסולידית לגבי השיטה הוא שהרבה אנשים התייחסו להמון דברים אבל לא טרחו להתייחס לשיטה שהצגת בהודעת הפתיחה והעמוד הראשון. אני יוצא בהרגשה דומה במקרה זה. אני לא בא חלילה ללכלך פה בבית שלך, מקווה שלא תבין אותי כך.
מדוע מטרת הפוסט הוגדרה כמו שהיא הוגדרה
אתה לא יודע מה הסיבה אבל..
אני בטוח שהמון אנשים בוחרים לטמון את הראש בחול וללכת על פתרון "קל ומהיר" כפי שהצגתי בפוסט זה, אני לא רואה
את עצמי כך אחרת היה לי כבר תיק השקעות(קטן משמעותית) לפני 4 שנים.
מטרת הפוסט הייתה לראות תיק נוסף מאנשים ש"חושבים אחרת" מהרוב (לפחות בישראל)
ולהיחשף לעוד היבטים ולהמשיך לקרוא וללמוד בהמשך עד לגיבוש בחירה..
אני בטוח שיש מליוני סולידים כמוני שדואגים לעתידם אך אין להם ברירה אלא לבחור מה שהכי נראה להם על סמך הידע שברשותם ובמסגרת היכולות האנליטיות\פסיכולוגיות שלהם.
מעטים האנשים שהמציאו את הגלגל, הרוב הלכו לפי שיטה קיימת והתאימו אותה לדרישותיהם תוך כדי תנועה, חלק בצורה חכמה יותר וחלק בהעתקה..

לעניות דעתי המטרה האישית שלך לא תושג גם אם מטרת הפוסט כן תושג
וניסיתי להפנות זרקור על נקודה זו.
הבנתי ואני מעריך זאת, אני מבין מאיפה אתה בא כשאתה עונה בדרך זו.
ובכל זאת אשמח להתייחסות אם תשנה את דעתך (גם בהודעה פרטית)

4. איך אתה מתכנן להתמודד עם משבר 1929 (שנמשך כמעט 5 שנים) בעודך בשלב הפרישה כשתיק המניות שלך נחתך ב-80% ואתה צריך למשוך 3-4% מהשווי המקורי שמהווים סדר גודל של כ-20% מהתיק הנוכחי שלא יוכלו לצמוח כשהשוק יתאושש?
אני חושב שזו הנקודה הכי חזקה שהעלת. כיצד היית נוהג במקרה כזה עם תיק 100% מניות בETF אחד?
תלוי מתי בפרישה.
לא ציינתי אם אשאר עם התיק הזה עד הפרישה, אולי בעתיד אעבור לתיק דיבידנדים..

"להפוך 200 אל"ש ל2 מליון ש"ח כמה שיותר מהר במסגרת סולידית." נשמע לי אפשרי ..

daat99

מייסד
מנהל
אני לא בא חלילה ללכלך פה בבית שלך, מקווה שלא תבין אותי כך.
אני בהרגשה ובהבנה שאנחנו מנהלים דיון ובדיון כל הדעות מתקבלות בברכה.

יש מליוני סולידים כמוני שדואגים לעתידם אך אין להם ברירה אלא לבחור מה שהכי נראה להם על סמך הידע שברשותם ובמסגרת היכולות האנליטיות\פסיכולוגיות שלהם.
אני לא חושב שיש מיליוני אנשים שלא מסוגלים ללמוד היסטוריה בסיסית ומתגובותיך קיבלתי את הרושם שיש לך יותר יכולות אנליטיות מהנדרש למשימה הזו.
לגבי הצד הפסיכולוגי - רק אתה יכול להחליט אם אתה מסוגל או לא.

אני לא מאמין במונח "אין ברירה" באופן גורף כי אני חושב שתמיד יש לפחות 3 אפשרויות חלופיות לכל בעיה מוצעת (המספר אינו שרירותי).

מעטים האנשים שהמציאו את הגלגל
אני בהחלט לא אחד מהם.
הגישה של השקעה תזרימית הומצאה לפני שהמציאו את הבורסה (יצא לך לקרוא את הספר "האיש העשיר ביותר בבבל"?) ועבדה להרבה אנשים הרבה לפני שמישהו ידע מה המשמעות של המילה "מדד".

בכל זאת אשמח להתייחסות
חשבתי שהתייחסתי אבל אם לא הייתי ברור אז אני אחזור על התייחסותי כאן.
אחרי כל הידע שצברתי על השקעות מחקות מדד אני לא מצליח לדמיין מצב שבו אני מסוגל להשקיע בתיק 100% מדד מניות ואני לא מכיר אף אחד שעושה זאת (ומתכנן להמשיך לעשות זאת) כשהוא באמת יודע מה הוא עושה.
עקב כך התייחסותי לשאלתך היא שהתיק שנפשי תחפוץ בו לא יהיה 100% מדד מניות בשום פנים ואופן ואיני יכול להעיד מה הייתי בוחר במקרה שאני לא מסוגל לדמיין.

לעניות דעתי אתה תקבל תועלת גדולה בהרבה אם תשאל (אולי את עצמך אם אתה לא רוצה בפומבי?) שאלה בסגנון:
"למה 100% מדד מניות ולמה אף אחד לא מחזיק תיק שכזה לנצח במציאות למרות שתוכנת אקסל טוענת שהוא היה התיק האולטימטיבי בהיסטוריה הארוכה?"

לא ציינתי אם אשאר עם התיק הזה עד הפרישה
אם אתה לא נשאר עם התיק עד הפרישה אז אנחנו כבר עוברים לדבר על השקעה בתיק 100% מניות לטווח קצר/בינוני וכולנו יודעים שהשקעה של 100% מניות בטווחים הללו אינה מומלצת במיוחד.

"להפוך 200 אל"ש ל2 מליון ש"ח כמה שיותר מהר במסגרת סולידית." נשמע לי אפשרי ..
אני באופן אישי לא מכיר השקעה סולידית שתהפוך 200 אלף ל-2 מיליון בפחות מ-48 שנה (וגם בטווח הזה יהיו הרבה שיטענו שההשקעה אינה סולידית).
רק בשביל המתמטיקה אתה צריך להשקיע למשך 25 שנה עם תשואה של 10% (יותר ממדד ה-SP500!) בשביל להפוך 200 אלף ל-2 מיליון ואין אדם בכדור הארץ שיגדיר תיק שיותר מסוכן מ-100% SP500 (היפוטזת השוק היעיל טוענת שאם אתה רוצה תשואה יותר גבוהה אז אתה צריך לקחת סיכון יותר גדול) כהשקעה סולידית.

נערך לאחרונה ב:
  • אהבתי

ziv

Member
אני לא חושב שיש מיליוני אנשים שלא מסוגלים ללמוד היסטוריה בסיסית ומתגובותיך קיבלתי את הרושם שיש לך יותר יכולות אנליטיות מהנדרש למשימה הזו.
ביכולות אנליטיות התכוונתי לצד של המספרים, לחשב, לעשות סימולציה של השקעה א' מול ב' עם כמה וכמה משתנים וכו..
יש מליונים כמוני ממעמד סוציו-אקונומי נמוך בלי בגרות וכלים לעשות חישובים מורכבים, אבל יש להם זמן+התנהלות כלכלית טובה(לא לכולם כמובן).
יש לי 2 מתוך 3 הכלים להצליח ולכן אני רוצה להתניע כמה שיותר מהר, וזה אחרי כמעט 5 שנים של קריאה לפרקים סביב הנושא.
את התמונה הכללית של סוגי השקעות והפסיכולוגיה שכרוכה בכל אחת מהשיטות הבנתי.

אחרי כל הידע שצברתי על השקעות מחקות מדד אני לא מצליח לדמיין מצב שבו אני מסוגל להשקיע בתיק 100% מדד מניות ואני לא מכיר אף אחד שעושה זאת (ומתכנן להמשיך לעשות זאת) כשהוא באמת יודע מה הוא עושה.
JL Collins למשל ? נראה שיש המון שעושים זאת, "המתרוגמן הפיננסי" שהוא משתמש בפורום הזה?

אם אתה לא נשאר עם התיק עד הפרישה אז אנחנו כבר עוברים לדבר על השקעה בתיק 100% מניות לטווח קצר/בינוני וכולנו יודעים שהשקעה של 100% מניות בטווחים הללו אינה מומלצת במיוחד.
30-35 שנה זה טווח קצר בינוני?
אני באופן אישי לא מכיר השקעה סולידית שתהפוך 200 אלף ל-2 מיליון בפחות מ-48 שנה
+הפקדות ממשכורת כ900K במהלך 30 שנה, ועוד 900K שיצטרכו להגיע מהתשואה במהלך התקופה הזו..

daat99

מייסד
מנהל
ביכולות אנליטיות התכוונתי לצד של המספרים, לחשב, לעשות סימולציה של השקעה א' מול ב' עם כמה וכמה משתנים וכו..
מתגובותיך ושאלותיך אני יודע שיש לך את היכולות הללו.
כל מה שאתה צריך הוא להאמין שיש לך את היכולות הללו ואז אתה תראה אותן בעצמך.
מעמד סוציו-אקונומי נמוך
כסף בבנק לא מייצר יכולת חשיבה ויכולת חשיבה הוכחת לי שיש לך.
בלי בגרות
אין לי תעודת בגרות בעצמי ויש לי יותר מחבר אחד שאין לו תעודת בגרות.
העובדה הזו לא מנעה ממני ומהם כלום בחיים (בניגוד למה שניסו לפמפם לי במוח כל חיי) - לא בעבודה ולא במחקר על השקעות.
עם הרצון להצליח והתעקשות להתמיד ולנסות שוב ושוב אני הצלחתי לעשות הכל ואתה יכול גם כן.
כלים לעשות חישובים מורכבים
אם יש לך חשבון גימייל ומחשבון עם פעולת חזקה אז יש לך את כל הכלים הנדרשים למשימות שאנחנו מדברים עליהם.
לא צריך שום כלי אחר אבל ללא האמונה שאתה מסוגל אתה לא תצליח להשתמש בהם.
אבל יש להם זמן
זמן צריך לנצל (דבר שנשמע שאתה עושה) אבל זמן ללא ביטחון עצמי ביכולות שלך אינו מספק את התוצאות.
את התמונה הכללית של סוגי השקעות והפסיכולוגיה שכרוכה בכל אחת מהשיטות הבנתי.
זו השאלה הכי חשובה: איזו השקעה מתאימה לפסיכולוגיה שלך?
אם תנסה להשקיע בהשקעה שאינה מתאימה לפסיכולוגיה שלך אתה תמצא את עצמך הולך במסלול מלא צער ובלי להשיג את התוצאות שאתה מחפש.
JL Collins למשל ?
הוא מבסס את חייו על הכנסות מעמל כפיים ופרסום ספרים/מתן הרצאות ולא על תיק השקעות כמו שאנחנו מדברים עליו ולכן השאלה של "איך הוא ישרוד משבר" מקבלת את התשובה "מהכנסה מעבודה ועסק" ולא מתיק 100% מדד מניות.
"המתרוגמן הפיננסי" שהוא משתמש בפורום הזה?
גם אם נתעלם מהעובדה שחלק גדול מההון שלו מוקצה לנדל"ן ולא למניות אז אנחנו נשארים עם העובדה שהוא מתכנן להעביר חלק ניכר מאחוז המניות שלו לאג"חים לקראת הפרישה ולהשתמש במנגנון U.
מנגנון U מייצג תיק השקעות משתנה בצורה הבאה:
* הרבה מניות בשלב הצבירה
* מעט מניות לקראת ובתחילת שלב הפרישה
* הרבה מניות לקראת העברת הירושה לדור הבא
גם אצלו השאלה איך הוא מתכנן לשרוד משבר בפרישה מתקבלת את התשובה "באמצעות אג"חים" ולא 100% מדד מניות.

כפי שאמרתי - אני לא מכיר אף אחד שמתכנן להחזיק 100% מההון שלו במדד מניות כל חייו והצגתי 4 שאלות שצריך לשאול אדם שטוען שהוא מתכנן זאת בעצמו בשביל לראות איך הוא עונה עליהן והאם הוא באמת חשב על הנושא לעומקו.
30-35 שנה זה טווח קצר בינוני?
אני לא אאמין לאף אחד שיטען את הטענה הבאה:
בכל חיי הבוגרים כשאני מבוסס כלכלית על עבודה ובעל יכולת לנסות דברים שאם ייכשלו אני אוכל להתאושש מהם אני אשקיע ואאמן את הפסיכולוגיה שלי להשקיע לפי שיטה X.
ביום (או לקראת היום) שבו אני אפסיק לעבוד ואהיה מאוד פגיע בלי יכולת להתאושש מטעויות אני פתאום אקום בבוקר ואפסיק להשקיע בצורה שהאמנתי בה ועבדה לי כל חיי ובמקום אני אתחיל להשקיע את כל הוני בצורה חדשה שאין לי בה ניסיון, לא חויתי אותה על בשרי כשהייתי גמיש והסבירות שלי לבצע טעווית קשות גבוהה מאוד.

במציאות זה לא עובד.
אתה צריך להשקיע בהשקעה הרצויה כשאתה צעיר וגמיש כי בשלב הזה אתה יכול לעשות טעויות וללמוד מהן בשביל לתקן אותן.
אחרי שפרשת טעות "קטנה" יכולה לגרום לך לנזק כלכלי גדול שיוביל אותך לתלות את שרידותך בקיום קצבאות בלי יכולת התאוששות.

+הפקדות ממשכורת כ900K במהלך 30 שנה, ועוד 900K שיצטרכו להגיע מהתשואה במהלך התקופה הזו..
לא דיברת על להפוך 1.1 מיליון ל-2 מיליון בצורה סולידית אלא על להפוך 200 אלף ל-2 מיליון בצורה סולידית.
גם עם הפקדות של 2500 שח בחודש (900 אלף ב-30 שנה) אתה עדיין צריך לפחות 17 שנה עם התשואות ההיסטוריות של 100% מדד SP500 שזו השקעה שאינה סולידית בעליל ובהשקעה סולידית אתה תצטרך טווח השקעה ארוך ביותר מפי-2 לכל הפחות.

אני באמת לא מבין למה אתה מתעקש לשלב בין שתי השקעות שדורשות חשיבה פסיכולוגית סותרת במקום להחליט לאיזו השקעה החשיבה הפסיכולוגית שיש לך מתאימה ולהתמקד בלמידה על ההשקעה הזו.

טענת בתחילת השרשור שהשקעה במניות דיבידנד מצריכה לימוד רב והסברתי לך שהשקעה מחקה מדד מצריכה לימוד רב אפילו יותר:
* איזה מדד?
* משקל שוק או משקל שווה?
* חיקוי פיזי או באמצעות נגזרים?
* איזו מדינה אנחנו רוצים שתנפיק את התעודה המחקה שלנו ומה ההבדלים ביניהן בכלל?
* כמה חשיפה למניות כי 100% לא עובד לאנשים במציאות כל חייהם?

יש הרבה מאוד שאלות בהשקעות מחקות מדד שאתה לא תדע לענות עליהן בלי ללמוד הרבה יותר ממה שצריך ללמוד בשביל להשקיע במניות ששלחו אל חשבון הבנק של המשקיעים משכורת יותר גדולה בכל שנה במשך העשורים הקודמים.

אני באופן אישי קיבלתי את הרושם מקריאת תגובותיך שיש לך את כל היכולות והכלים ללמוד ולבחון את הדברים והדבר היחיד שחסר לך זה האמון העצמי שאתה מסוגל באמת לעשות זאת.
חוץ מלהציע לך סיוע ותמיכה במהלך הבדיקות ללא שום התחייבות ותשלום מצדך אין לי דרך לעזור לך.
אין לי מושג מה אני יכול לכתוב בפורום שיגרום לך להאמין ביכולותיך כמו שאני מזהה אותן ובלי האמון שלך ביכולותיך כל הרצון שיש לי לעזור לא יועיל.

כל עוד תרצה לשאול שאלות אני אשמח לענות, להכווין ולהחזיר אליך שאלות מחשבה נוספות במטרה לגרום לך ללמוד דברים ולהוכיח לך שאתה מסוגל לעשות זאת.

נערך לאחרונה ב:

ziv

Member
אין לי תעודת בגרות בעצמי ויש לי יותר מחבר אחד שאין לו תעודת בגרות.
העובדה הזו לא מנעה ממני ומהם כלום בחיים (בניגוד למה שניסו לפמפם לי במוח כל חיי) - לא בעבודה ולא במחקר על השקעות.
עם הרצון להצליח והתעקשות להתמיד ולנסות שוב ושוב אני הצלחתי לעשות הכל ואתה יכול גם כן.
לימודים מעידים על יכולות ובהרבה מקרים(כמו אצלי למשל) רקע סוציו-אקונומי מונע זאת, זה לא מעיד על היעדר יכולת פוטנציאלית, אבל זה משקף
את הקיים.
אמרת שאתה הייטקיסט, אמרתי שאני מרוויח כ6.5 משמע עבודות "מה בא ליד"
רצון והתעקשות לא חסרים לי אבל המצב הקיים הוא עובדה.
גם ג'ובס ואחרים פרשו לפני סיום תואר והצליחו זה לא מעיד כלום על הכלל..
הוא מבסס את חייו על הכנסות מעמל כפיים ופרסום ספרים/מתן הרצאות ולא על תיק השקעות כמו שאנחנו מדברים עליו ולכן השאלה של "איך הוא ישרוד משבר" מקבלת את התשובה "מהכנסה מעבודה ועסק" ולא מתיק 100% מדד מניות.
חסר בלוגרים בשיטת דיבידנדים שמרוויחים כסף מהבלוג? לא רלוונטי לדעתי. הוא תפס פופלריות ולא חסר אנשים שמשקיעים כך..
מנגנון U מייצג תיק השקעות משתנה בצורה הבאה:
* הרבה מניות בשלב הצבירה
* מעט מניות לקראת ובתחילת שלב הפרישה
* הרבה מניות לקראת העברת הירושה לדור הבא
אני לא בטוח שאתה מדייק פה, אם אינני טועה הוא דיבר על כ5-10 שנים בפרישה בשילוב עם אג''ח ואז חזרה ל100%.
ואם אינני טועה הנדלן נובע משיקולים דומים לשלך(אולי בעבר) שלא בשליטתו, אך אם היה באפשרותו היה נוהג לפי השיטה..
סיימתי לקרוא את הספר של קולינס לפני מספר ימים, וגם לבת שלו הוא בנה תיק VTSAX 100% מניות (המקבילה של VTI)
כפי שאמרתי - אני לא מכיר אף אחד שמתכנן להחזיק 100% מההון שלו במדד מניות כל חייו והצגתי 4 שאלות שצריך לשאול אדם שטוען שהוא מתכנן זאת בעצמו בשביל לראות איך הוא עונה עליהן והאם הוא באמת חשב על הנושא לעומקו.
השאלות שהצגת רלוונטיות. רק מזכיר שלא ציינתי בפוסט הספציפי הזה על פרישה עם תיק כזה אלא על בניית ההון לקראת פרישה.
אני לא אאמין לאף אחד שיטען את הטענה הבאה:
בכל חיי הבוגרים כשאני מבוסס כלכלית על עבודה ובעל יכולת לנסות דברים שאם ייכשלו אני אוכל להתאושש מהם אני אשקיע ואאמן את הפסיכולוגיה שלי להשקיע לפי שיטה X.
ביום (או לקראת היום) שבו אני אפסיק לעבוד ואהיה מאוד פגיע בלי יכולת להתאושש מטעויות אני פתאום אקום בבוקר ואפסיק להשקיע בצורה שהאמנתי בה ועבדה לי כל חיי ובמקום אני אתחיל להשקיע את כל הוני בצורה חדשה שאין לי בה ניסיון, לא חויתי אותה על בשרי כשהייתי גמיש והסבירות שלי לבצע טעווית קשות גבוהה מאוד.
או בנוסף לצורת השקעה חדשה, או בנוסף לעוד כלי בתיק הקיים.. לא החלטתי ואני לא יכול לתכנן כי אין לי שמץ אם אשאר רווק, אקים משפחה, אאלץ
בעתיד להתפשר עם אשתי לרכוש בית ועוד ועוד..
היום אני אדם אחד עוד 30 שנה אולי אהיה אדם אחר.
הפסיכולוגיה שלנו ידועה רק לנו ויכולה להשתנות לפי המשתנים האלו או לא.. ולכן אני לא מסכים אם קביעות אבסולוטיות בהקשר זה.
לא דיברת על להפוך 1.1 מיליון ל-2 מיליון בצורה סולידית אלא על להפוך 200 אלף ל-2 מיליון בצורה סולידית.
הנחתי שתבין מדיוני עבר שהתכוונתי בנוסף להפקדות, אין לי שום סיכוי בלי זה..
גם עם הפקדות של 2500 שח בחודש (900 אלף ב-30 שנה) אתה עדיין צריך לפחות 17 שנה עם התשואות ההיסטוריות של 100% מדד SP500 שזו השקעה שאינה סולידית בעליל ובהשקעה סולידית אתה תצטרך טווח השקעה ארוך ביותר מפי-2 לכל הפחות.
בסולידית התכוונתי להשקעה שהיא לא השקעה כמו ניתוח טכני וכאלה.. אני לאו דווקא סולידי אם כך. אבל אני בסדר עם זה, זה המצב שלי ואני לוקח
בחשבון שלא בטוח אגיע ליעד ב30 שנה.
אני באמת לא מבין למה אתה מתעקש לשלב בין שתי השקעות שדורשות חשיבה פסיכולוגית סותרת במקום להחליט לאיזו השקעה החשיבה הפסיכולוגית שיש לך מתאימה ולהתמקד בלמידה על ההשקעה הזו.
שיטה אחת מתאימה לי יותר בזמן פרישה
שיטה אחרת יותר נכונה לי בשלב אגירת הכסף
אם ארוויח בעתיד 15K לחודש אוכל לשקול זאת מחדש

טענת בתחילת השרשור שהשקעה במניות דיבידנד מצריכה לימוד רב והסברתי לך שהשקעה מחקה מדד מצריכה לימוד רב אפילו יותר:
לא בדיוק, העדיפות הראשונה היא ללמוד משהו שיוכל להגדיל את המשכורת, ולמצוא תחום עניין שבאמת מעניין אותי להתמקצע בו.
כיוון שהכסף שוכב בעו"ש ללא מעש אני משקיע את רוב הזמן בניסיון לגרום לו לעבוד, כתוצאה מכך איני עושה זאת כלל.
למדתי את 2 השיטות ואני מבין את רוב ההבדלים.
כל מה שאני צריך כעת זה:
לקנות ETF בודד
או
לגבש תוכנית בחירת מניות ולהתחיל לרכוש.
אין לי שמץ כמה זמן אופציה ב' תיקח
אין לי צורך בדיבידנדים בשלב הצבירה(גם הETF יתן אבל פחות)

אם אני לא טועה אמרת בעצמך שאי אפשר להשוות בין השיטות, והנתונים הם מהעבר ולא מחייבים.
לא הצלחתי להבין, האם אתה לא מאמין שהשוק בסופו של דבר תמיד עולה?
הבאת דוגמאות בעבר של אנשים שהשקיעו X וקיבלו מליונים כעבור המון שנים..זה קצת סותר את:
* כמה חשיפה למניות כי 100% לא עובד לאנשים במציאות כל חייהם?
ואין דרך להוכיח טענה כזו באמת לדעתי..
יש הרבה מאוד שאלות בהשקעות מחקות מדד שאתה לא תדע לענות עליהן בלי ללמוד הרבה יותר ממה שצריך ללמוד בשביל להשקיע במניות ששלחו אל חשבון הבנק של המשקיעים משכורת יותר גדולה בכל שנה במשך העשורים הקודמים.
כמו?
אני באופן אישי קיבלתי את הרושם מקריאת תגובותיך שיש לך את כל היכולות והכלים ללמוד ולבחון את הדברים והדבר היחיד שחסר לך זה האמון העצמי שאתה מסוגל באמת לעשות זאת.
אני לא יכול לבנות סימולציה שמחשבת א' מול ב'
כשא' היא 4 הפקדות בשנה עם תיק דיבידנדים
וב' ETF בודד עם 4 הפקדות בשנה
לעשות צעד צעד לפי הדרכה(תודה) זה לא יכולת אלא בדיוק ההפך לטעמי, כשאוכל לעשות זאת בעצמי בהתאמה לצרכים שלי אז זו יכולת, ושום אמונה לא תעזור לי..
חוץ מלהציע לך סיוע ותמיכה במהלך הבדיקות ללא שום התחייבות ותשלום מצדך אין לי דרך לעזור לך.
אמרת שאתה לא מסוגל לדמיין השקעה כזו אפילו היפוטית ומנגד אתה שואל שאלות מכשילות על דרך זו בדיוק, אולי אתה משוחד לגבי השיטה שבחרת ואין בכך פסול כי הפן הפסיכולוגי קשור קשר הדוק בהשקעות.

הפוסט נועד למטרה אחרת אבל אשאל בכל זאת, מי מבין השיטות תצבור יותר בתקופה של 30 שנה?
אני מדבר אך ורק על כסף, שכל אחד יעשה את השיקולים הפסיכולוגיים שלו ויבחר מה מתאים לו.

כל עוד תרצה לשאול שאלות אני אשמח לענות, להכווין ולהחזיר אליך שאלות מחשבה נוספות במטרה לגרום לך ללמוד דברים ולהוכיח לך שאתה מסוגל לעשות זאת.
יש לי תפיסה דומה לדרך שבה אתה בוחר להעביר את הדברים, הרבה פעמים אנשים יוצאים מתוסכלים מכך כי היא לא תמיד משרתת את הרצון הנוכחי שלהם וקשה להם לראות את התועלת מכך.
ביקום מקביל אתה ואני אולי מחנכים ולא מי שאנחנו כעת :D

למעלה תחתית