רכישה וכתיבה של אופציות על מניות

שפם ארוך

Active Member
היי,
האם אתם יודעים כיצד:

1. רוכשים אופציות קול?
2. כותבים אופציות קול?

תודה

daat99

מייסד
מנהל
אתה יכול לעשות זאת בתוך המערכת של TWS.
אני באופן אישי משתמש בחלון ה-"Option Chain".

השאלה הקשה היא למה אתה רוצה לרכוש/לכתוב אופציות קול?

מניסיוני האישי הגישות הללו מובילות לתשואת חסר משמעותית ולהגדלת תשלום המס בטווח הרחוק.

שפם ארוך

Active Member
אתה יכול לעשות זאת בתוך המערכת של TWS.
אני באופן אישי משתמש בחלון ה-"Option Chain".

השאלה הקשה היא למה אתה רוצה לרכוש/לכתוב אופציות קול?

מניסיוני האישי הגישות הללו מובילות לתשואת חסר משמעותית ולהגדלת תשלום המס בטווח הרחוק.
1. במועד ההודעה רציתי לרכוש אופציות קול על טבע. הייתה הזדמנות לדעתי, לצערי מאז היא קפצה 10%.

2. בלי קשר, יש טכניקה מאוד מעניינת שמערבת השקעה באופציות ובמניות דיבידנד והיא דווקא מקטינה סיכון.

אני אבדוק זאת במערכת בהמשך. ואשלח שאלות אם תהיינה.

תודה

daat99

מייסד
מנהל
1. במועד ההודעה רציתי לרכוש אופציות קול על טבע. הייתה הזדמנות לדעתי, לצערי מאז היא קפצה 10%.
לעניות דעתי אלו פעולות ספקולטיביות במהותן (הימור על תנועה חריפה בטווח הקצר שלא תנוטרל ע"י שינויים בערכים של המשתנים היווניים) שלרוב לא צלחה עבורי בלשון המעטה.

2. בלי קשר, יש טכניקה מאוד מעניינת שמערבת השקעה באופציות ובמניות דיבידנד והיא דווקא מקטינה סיכון.
אני אשמח מאוד אם תפרט על כוונתך.

אני באופן אישי משתמש בכתיבת אופציות פוט על מניות שבכוונתי לרכוש כחודש לפני שאני מפקיד את הכספים במקום המתנה עם הוראת לימיט כך שאני למעשה חושף את עצמי לשוק כחודש קודם לכן ומקבל על כך פרמיה נחמדה.
גישה זו מקטינה את התשואה שלי בטווח הקצר תוך כדי תשלום מס על הפרמיה אבל מגדילה את התשואה בטווח הארוך והרווח של הפרמיה זה רווח שלא היה קיים קודם לכן כך שהמיסוי אינו גורע.

לעומת זאת כתיבת קולים על מניות שמוחזקות זו אסטרטגיה שהוכחה כפוגעת בתשואה בצורה משמעותית בטווח הרחוק ולא מקטינה את הסיכון תוך כדי תשלום מס מוקדם נוסף.

שפם ארוך

Active Member
לעניות דעתי אלו פעולות ספקולטיביות במהותן (הימור על תנועה חריפה בטווח הקצר שלא תנוטרל ע"י שינויים בערכים של המשתנים היווניים) שלרוב לא צלחה עבורי בלשון המעטה.

אני באופן אישי משתמש בכתיבת אופציות פוט על מניות שבכוונתי לרכוש כחודש לפני שאני מפקיד את הכספים במקום המתנה עם הוראת לימיט כך שאני למעשה חושף את עצמי לשוק כחודש קודם לכן ומקבל על כך פרמיה נחמדה.
גישה זו מקטינה את התשואה שלי בטווח הקצר תוך כדי תשלום מס על הפרמיה אבל מגדילה את התשואה בטווח הארוך והרווח של הפרמיה זה רווח שלא היה קיים קודם לכן כך שהמיסוי אינו גורע.
כלומר אתה מאפשר למישהו למכור לך מניה במחיר שאתה מוכן לרכוש בו את המניה. אז למה זה מקטין לך את התשואה בטווח הקצר? בעבור כתיבת הפוט אתה מקבל כסף לא? אשמח אם תתן דוגמה מספרית.

אשמח להסביר בפרטי. שכן לא רוצה לפרט שיטת השקעה שמערבת קולים. מסכים אתך שזה מסוכן באופן כללי ולא מומלץ.

daat99

מייסד
מנהל
כלומר אתה מאפשר למישהו למכור לך מניה במחיר שאתה מוכן לרכוש בו את המניה. אז למה זה מקטין לך את התשואה בטווח הקצר? בעבור כתיבת הפוט אתה מקבל כסף לא? אשמח אם תתן דוגמה מספרית.
כתיבת הפוט בפני עצמה מכניסה לי הון (פרמיה) שלא היה ברשותי קודם ומחייבת אותי לשלם מס יחסי אליו ואינה פוגעת בתשואה.
הפגיעה בתשואה בטווח הקצר מתרחשת כאשר ישנו מימוש של האופציה שמכרתי.

בשביל להבין זאת צריך להבין את ההבדל בין רכישת מניה ע"י פקודת לימיט לבין רכישת מניה ע"י מכירת פוט.

בשני המקרים נניח שאנחנו מעוניינים לרכוש את מניית XYZ במהלך החודש הקרוב במחיר של 50 דולר ליחידה כאשר מחירה הנוכחי הוא 51 דולר ליחידה.

במקרה הראשון נניח שמחיר המניה ירד ל-49 דולר ועלה ל-60 דולר במהלך החודש ולכן לא התבצע מימוש של האופציות אבל בוצעה פקודת הלימיט.

פקודת לימיט:
  • שיגרנו פקודת לימיט במחיר של 50 דולר ליחידה
  • רכשנו את המניות במחיר של 50 דולר ליחידה כאשר מחיר המניה ירד מתחת ל-50 דולר (אנו יודעים שהוא הגיע ל-49)
  • בסוף החודש אנחנו מחזיקים מניות בשווי של 60 דולר ליחידה עם רווח לא ממומש של 10 דולר ליחידה - תשואה לא רעה כלל
רכישה ע"י מכירת פוט:
  • מכרנו פוט עם סטרייק של 51 דולר ליחידה וקיבלנו פרמיה של 1 דולר ליחידה - מה שמוביל את עלות המימוש לאחר הפרמיה ולפני מס ל-50 דולר
  • לא קיבלנו את המניות בגלל שבסוף התקופה מחיר המניה עמד על 60 דולר ולכן לא התבצע מימוש
  • בסוף החודש אנחנו נשארים עם הפרמיה לבדה - 1 דולר ליחידה - ולא מחזיקים במניות שערכן כעת הוא 60 דולר.
בדוגמה הראשונה אנחנו איבדנו תשואה לא ממומשת של 10 דולר ליחידה בתמורה לתשואה ממומשת לאחר מס של 75 סנט ליחידה - התשואה שלנו בטווח הקצר נפגעה!

במקרה השני נניח שמחיר המניה ירד ל-40 דולר ליחידה עד לסוף החודש ולכן התבצע מימוש של האופציה:

פקודת לימיט:
  • שיגרנו פקודת לימיט במחיר של 50 דולר ליחידה
  • רכשנו את המניות במחיר של 50 דולר ליחידה כאשר מחיר המניה ירד מתחת ל-50 דולר
  • בסוף החודש אנחנו מחזיקים מניות בשווי של 40 דולר ליחידה עם הפסד לא ממומש של 10 דולר ליחידה
רכישה ע"י מכירת פוט:
  • מכרנו פוט עם סטרייק של 51 דולר ליחידה וקיבלנו פרמיה של 1 דולר ליחידה - מה שמוביל את עלות המימוש לאחר הפרמיה ולפני מס ל-50 דולר
  • התבצע מימוש של האופציה ולכן קיבלנו את המניות במחיר של 51 דולר ליחידה
  • בסוף החודש אנחנו מחזיקים מניות בשווי של 40 דולר ליחידה, עם הפסד לא ממומש של 11 דולר ליחידה, רווח ממומש של 75 סנט ליחידה (הפרמיה לאחר מס) ותשלום מס של 25 סנט ליחידה.

בדוגמה השנייה אנחנו איבדנו את תשלום המס ואנחנו מחזיקים בהפסד לא ממומש גדול יותר כאשר כל מה שקיבלנו בתמורה הוא 75 סנט ליחידה - שוב התשואה שלנו בטווח הקצר נפגעה!

כפי שאתה רואה בטווח הקצר מצבנו יותר גרוע בשני המקרים מאשר מתן פקודת לימיט רגילה.
בטווח הארוך לעומת זאת מכירת אופציית פוט כחודש לפני שהכסף בפועל נכנס לחשבון (בידיעה שהוא "בדרך") למעשה מאפשרת לנו להיכנס לשוק ההון חודש קודם לכן עם מינוף בחינם וללא ריבית.

בתוחלת ההיחשפות לשוק חודש קודם לכן עם מינוף חינמי ללא ריבית אמורה לפצות על הנזק מהטווח הקצר שספגנו.

אשמח להסביר בפרטי. שכן לא רוצה לפרט שיטת השקעה שמערבת קולים. מסכים אתך שזה מסוכן באופן כללי ולא מומלץ.
אשמח להחכים בכל דרך שתבחר.

שפם ארוך

Active Member
אוקיי, הבנתי את מנגנון הפוטים, לא בשבילי, כי יתכן מצב בו אתה לא רוכש בסוף את המניות.

השיטה של הקולים יותר מעניינת לטעמי. אשלח לך הודעה בפרטי אם תסביר לי כיצד.

daat99

מייסד
מנהל
אוקיי, הבנתי את מנגנון הפוטים, לא בשבילי, כי יתכן מצב בו אתה לא רוכש בסוף את המניות.
נכון - בגלל זה בדיוק אני משתמש בו רק לפני שהעברתי את הכסף לחשבון.
אם האופציה פקעה לפני שהעברתי את הכסף בפועל לחשבון ההשקעות אז אני מבצע רכישה רגילה של המניה שאני מוצא בסינון עדכני יותר.

השיטה של הקולים יותר מעניינת לטעמי. אשלח לך הודעה בפרטי אם תסביר לי כיצד.
אם תלחץ על הכינוי שלי בפורום יפתח לך דף עם קישורים ומידע.
אחד הקישורים צריך להיות "שלח הודעה פרטית".

אם זה לא עובד לך אז אתה תמיד יכול למלא את טופס יצירת הקשר בסרגל הימני בבלוג עצמו וזה ישלח מייל ישירות אלי.

מומו

Well-Known Member
שלום איש יקר,

מקפיץ את הנושא בעקבות גילוי מרעיש עבורי מפורום הסולידית, כפי שמוזכר כאן.
אני מבין שיש שילוב של כתיבת אופציות בתוך השיטה שאותה אתה נוקט

אשמח אם תוכל לפרט קצת בנושא לאותם אלו שאני נמנה בניהם עם הבנה בסיסית על אופציות

daat99

מייסד
מנהל
כפי שמוזכר כאן.
רוב האנשים שם טוענים שאני עושה משהו שונה באופן מהותי ממה שאני עושה במציאות ולכן לא כדאי להתבסס על דבריהם/פרשנותם בצורה עיוורת.
אתה מוזמן לשאול שאלות כאוות נפשך ואני אשתדל לענות עליהן כמיטב יכולתי.

אשמח אם תוכל לפרט קצת בנושא לאותם אלו שאני נמנה בניהם עם הבנה בסיסית על אופציות
בכל חודש אני מבצע את הפעולות הבאות:
  1. מסנן את רשימת האלופות ומחפש חברה שאני רוצה לרכוש את המניות שלה
  2. אם יש לי הון מספק לרכוש 100 יחידות מניה של אותה החברה אז אני מבצע רכישה ע"י פקודת לימיט רגילה במסחר הרגיל
  3. אם אין לי הון מספק לרכוש 100 יחידות באותו החודש אבל בצירוף להפקדה הצפויה של החודש הבא יהיה לי הון מספק לממן רכישת 100 יחידות אז אני מוכר אופציית מכר (פוט) במחיר קרוב לכסף (מלמטה) שפוקעת בתאריך הפקיעה שקרוב ביותר לתחילת החודש הבא
  4. אם אין לי הון מספק בשביל לרכוש 100 יחידות גם בצירוף עם ההפקדה של החודש הבא אז אני לא מבצע פעולות כלל באותו החודש (גם לא המרת מט"ח - חבל לשלם עמלה על ההמרה הזו ועמלה על המרה נוספת בחודש הבא כשאני לא משתמש בדולרים)
בהנחה וביצעתי מכירת אופציית מכר ומחיר המניה ירד אז אני מקבל את המניות שרציתי לרכוש במחיר נמוך יותר מהמחיר שבו המניות נסחרו ביום שבו רציתי לרכשן ובמקביל אני שומר את הפרמיה (לאחר מס) כבונוס.
הרכישה הזו לרוב מובילה אותי להיות ממונף על הפער בין ההון שהיה לי ביום המימוש לבין מחיר המניות.
מכיוון שהפער הנ"ל קטן יותר מההפקדה החודשית שלי אז המינוף אורך לכל היותר שבוע אחד ועלותו זניחה (גם הסיכון למארג'ין קול זניח כי מדובר בסכום פעוט לעומת שווי התיק שלי).

בין אם בוצע מימוש של האופציה ורכשתי את המניות ובין אם לאו אני חוזר על התהליך שוב בחודש העוקב.

נערך לאחרונה ב:

מומו

Well-Known Member
רוב האנשים שם טוענים שאני עושה משהו שונה באופן מהותי ממה שאני עושה במציאות ולכן לא כדאי להתבסס על דבריהם/פרשנותם בצורה עיוורת.
אתה מוזמן לשאול שאלות כאוות נפשך ואני אשתדל לענות עליהן כמיטב יכולתי.
לכן פניתי למקור ושאלתי כאן :)

בין אם בוצע מימוש של האופציה ורכשתי את המניות ובין אם לאו אני חוזר על התהליך שוב בחודש העוקב.
100 יחידות מניה זה ממש לא סכום מבוטל ומאוד רחוק ממה שמוצג בבלוג (חיסכון של 1000שח כל חודש עד שמצטבר 1000דולר לרכישה). לא משהו שכל אחד יכול לעמוד בו
אני מבין שהשילוב של האופציות הוא רק לאנשים עמידים מאוד או שאני טועה?

daat99

מייסד
מנהל
00 יחידות מניה זה ממש לא סכום מבוטל ומאוד רחוק ממה שמוצג בבלוג
אני חוסך הרבה יותר מ-2000 שח בחודש (סכום שגבוה יותר מ-100% ממשכורת ההיטק שלי מופנה לתיק מניות הדיבידנדים שלי).
אני מבין שהשילוב של האופציות הוא רק לאנשים עמידים מאוד או שאני טועה?
לעניות דעתי, השילוב של אופציות רלוונטי לאנשים שעבורם רכישה של 100 יחידות מניה של חברה כלשהי מהווה פחות מ-2% משווי התיק הכולל שלהם.
עם סכומים קטנים יותר השילוב של אופציות גורם לחשיפת סכום משמעותי לחברה ספציפית כשהתיק עדיין לא מפוזר דיו.

מומו

Well-Known Member
בכל חודש אני מבצע את הפעולות הבאות:
  1. מסנן את רשימת האלופות ומחפש חברה שאני רוצה לרכוש את המניות שלה
  2. אם יש לי הון מספק לרכוש 100 יחידות מניה של אותה החברה אז אני מבצע רכישה ע"י פקודת לימיט רגילה במסחר הרגיל
  3. אם אין לי הון מספק לרכוש 100 יחידות באותו החודש אבל בצירוף להפקדה הצפויה של החודש הבא יהיה לי הון מספק לממן רכישת 100 יחידות אז אני מוכר אופציית מכר (פוט) במחיר קרוב לכסף (מלמטה) שפוקעת בתאריך הפקיעה שקרוב ביותר לתחילת החודש הבא
  4. אם אין לי הון מספק בשביל לרכוש 100 יחידות גם בצירוף עם ההפקדה של החודש הבא אז אני לא מבצע פעולות כלל באותו החודש (גם לא המרת מט"ח - חבל לשלם עמלה על ההמרה הזו ועמלה על המרה נוספת בחודש הבא כשאני לא משתמש בדולרים)
בהנחה וביצעתי מכירת אופציית מכר ומחיר המניה ירד אז אני מקבל את המניות שרציתי לרכוש במחיר נמוך יותר מהמחיר שבו המניות נסחרו ביום שבו רציתי לרכשן ובמקביל אני שומר את הפרמיה (לאחר מס) כבונוס.
הרכישה הזו לרוב מובילה אותי להיות ממונף על הפער בין ההון שהיה לי ביום המימוש לבין מחיר המניות.
מכיוון שהפער הנ"ל קטן יותר מההפקדה החודשית שלי אז המינוף אורך לכל היותר שבוע אחד ועלותו זניחה (גם הסיכון למארג'ין קול זניח כי מדובר בסכום פעוט לעומת שווי התיק שלי).

אם אני מבין נכון אתה מבצע "הקצאה לפי כמות מניות" (כל רכישה ש"תפסת" זה 100מניות חדשות בתיק). הקצאה שונה מתיק דיבידעת המוצג בבלוג (הקצאה לפי שווי מניות)

האם הבנתי נכון?
אם כן, אז איך בעצם אתה מתמודד עם החיסרון שציינת כאן?

daat99

מייסד
מנהל
אם אני מבין נכון אתה מבצע "הקצאה לפי כמות מניות"
נכון.

אם כן, אז איך בעצם אתה מתמודד עם החיסרון שציינת כאן?
איזה חיסרון?

חשוב להבין שתיק דיבידעת מקבל רק 2000 שח בחודש ולכן לא ניתן לבצע בו את הפעולות על האופציות (אין מספיק מזומן בשביל לרכוש 100 יחידות בכל פעם).
התיק הכולל שלי קיבל הקצאה חודשית גדולה בהרבה ובסכומים גבוהים זה יכול להיות רלוונטי למי שמעוניין בכך.

סטרבו

Well-Known Member
קריאת המשפט הזה לא צלחה עבורי בלשון המעטה.

מומו

Well-Known Member
איזה חיסרון?
בדיוק כפי שכתבת כאן:
חשוב להבין שהקצאה זו היא חיסרון מבחינה כלכלית כי במקרה וישנה פשיטת רגל של חברה אחת אז גם שווי התיק וגם התזרים יכולים להיפגע בצורה משמעותית ובמקרה ומדובר בחברה עם מחיר מניה גבוה במיוחד (ו/או תזרים דיבידנד גבוה במיוחד) ביחס לשאר התיק אז שאר החברות שבתיק לא בהכרח יוכלו לפצות על הנזק ברמה המיידית.
ולכן שאלתי איך מתמודדים עם החסרון הזה במקרה של ח"ו פשיטת רגל כאשר הרכישות הם לפי כמות מניות?

למעלה תחתית