FAST

מומו

Well-Known Member
שלום,

מה דעתכם על המנייה הנ"ל?

יתרונות
1. קצב גדילת דיבידנד דו-ספרתי ב-10,5,3,1 האחרונות. אחוז הגדלת הדיבידנד הכי נמוך ב-20 שנה האחרונות (6.7% בשנת 2017)
2. אחוז הגדלת הרווחים ב-5 שנים האחרונות והצפי ב5 שנים הבאות גם הם דו-ספרתיים
3. יחס חלוקת רווחים לפי רשימת האלופות הוא 66.67% אבל עפ"י גורופוקוס 0.59
4. שווי שוק של 19 מיליארד
5. מגדילה דיבידנדים כבר 20 שנה
6. תשואת דיבידנד גבוהה 2.47 יחסית ל-SPY. כלומר נקודת ההתחלה טובה. ויש שיאמרו שאחוז כה גבוה זה סימן לא טוב

חסרונות
1. מכפיל הרווח יחסית גבוה (26.51), אולם נמוך ביחס למתחרות לפי גורופוקוס. וצפי למכפיל רווח נמוך יותר בעתיד

daat99

מייסד
מנהל
3. יחס חלוקת רווחים לפי רשימת האלופות הוא 66.67% אבל עפ"י גורופוקוס 0.59
יחס חלוקת רווחים באקסל מחושב לפי צפי דיבידנדים ב-12 החודשים הקרובים (תחת הנחת דיבידנד יציב שאינו משתנה) חלקי סך רווחים בשנה האחרונה.
גורופוקוס לעומתם מחשבים יחס חלוקת רווחים לפי סך דיבידנדים בשנה החולפת חלקי הרווחים בשנה החולפת (מעודכן לדצמבר 2018).
אני באופן אישי מעדיף את החישוב של האקסל כי הוא מתחשב במידע יותר עדכני.

תשים לב שהחברה הגדילה את יחס חלוקת הרווחים בצורה משמעותית בכוונה תחילה.
אני לא הייתי מצפה להמשך רצף הגדלות דיבידנד כל כך גבוה בעתיד כי לדעתי אין לה יותר מדי מקום לתמרון.
6. תשואת דיבידנד גבוהה 2.47 יחסית ל-SPY. כלומר נקודת ההתחלה טובה. ויש שיאמרו שאחוז כה גבוה זה סימן לא טוב
אני חושב שזה גובל ב-"יותר מדי".

אולם נמוך ביחס למתחרות לפי גורופוקוס
"נמוך ביחס למתחרות" זה גרוע ולא טוב.
ראה כאן: מכפיל הרווח החציוני של המתחרות עומד על 16.19 בעוד שמכפיל הרווח של FAST עומד על 26.51 (נכון לכתיבת שורות אלו).
16.19 זה נמוך מ-26.51 ולכן "נמוך מהמתחרות" זה רע.

צפי למכפיל רווח נמוך יותר בעתיד
אתה יכול לפרט בבקשה?

מומו

Well-Known Member
תשים לב שהחברה הגדילה את יחס חלוקת הרווחים בצורה משמעותית בכוונה תחילה.
אני לא הייתי מצפה להמשך רצף הגדלות דיבידנד כל כך גבוה בעתיד כי לדעתי אין לה יותר מדי מקום לתמרון.
עם זה אני נוטה להסכים, אני לא צופה להגדלת הדיבידנד בצורה גבוהה כמו שעשו בשנה האחרונה. לכן ציינתי שהגדלת הדיבידנד הכי נמוך ב-20 שנה האחרונות הוא 6.7% כך שעדיין יש למה לצפות

אני חושב שזה גובל ב-"יותר מדי".
"יותר מדיי" - עד כדי כך שיש חשש לפשיטת רגל?
אם אני מסתכל על גרף תשואת הדיבידנד ב-5 שנים האחרונות (בגורופוקוס) אני רואה שהטווח נע בין 1.9 ל3.05
2.47 אם אני מחשב נכון זה פחות או יותר הממוצע של ה-5 שנים האחרונות
אם מסתכלים על גרף של 10 שנים האחרונות אז התשואה יורדת אפילו ל-1.06
למדתי מהפורום (יותר נכון ממך דעת יקר :)) שעדיף לרכוש מנייה כאשר תשואת הדיבידנד היא מעל הממוצע ההיסטורי

"נמוך ביחס למתחרות" זה גרוע ולא טוב.
"קראתי" את הנתון בצורה הבאה:
FAST עם מכפיל רווח 26.51 והנתון הזה נמוך ב-77% אחוז מכל החברות המתחרות באותו הסקטור. כלומר - ל-77% החברות האחרות יש מכפיל רווח יותר גבוה
התבלבלתי?! :confused:

אתה יכול לפרט בבקשה?
Forward PE כפי שמופיע כאן נמוך מה-PE שיש לה היום

אם לסכם את מה שאני מבין עד עכשיו: המנייה כרגע יקרה, כדאי לשמור אותה ב-WatchList שתהיה יותר אטרקטיבית במחיר

daat99

מייסד
מנהל
"יותר מדיי" - עד כדי כך שיש חשש לפשיטת רגל?
החשש מפשיטת רגל קיים תמיד בלי קשר לגובה תשואת הדיבידנד.
ב-"יותר מידי" אני למשעה שואל את עצמי למה המשקיעים הגדולים שמכתיבים את מחירי השוק מעדיפים לא לרכוש את המניות של החברה הזו ומסתפקים בתשואה מופחתת ע"י רכישת רוב החברות במדד.

למדתי מהפורום (יותר נכון ממך דעת יקר :)) שעדיף לרכוש מנייה כאשר תשואת הדיבידנד היא מעל הממוצע ההיסטורי
מבחינת מחיר זה נכון.
מבחינת ביטחון זו שאלה של איפה עומדת נקודת האיזון (לי באופן אישי אין תשובה לשאלה הזו).
דיבידנד גבוה אומר שהמשקיעים הגדולים מעדיפים לרכוש חברות אחרות והשאלה הקשה היא "למה".
כלומר - ל-77% החברות האחרות יש מכפיל רווח יותר גבוה
התבלבלתי?! :confused:
זה הפוך: ל-77% מהחברות האחרות יש מכפיל רווח "נמוך" מ-FAST.
תשים לב למספרים - החציון הוא מתחת ל-17 והמכפיל של FAST כמעט על 25.

Forward PE כפי שמופיע כאן נמוך מה-PE שיש לה היום
תודה על הקישור.

אם לסכם את מה שאני מבין עד עכשיו: המנייה כרגע יקרה, כדאי לשמור אותה ב-WatchList שתהיה יותר אטרקטיבית במחיר
זה טיפה יותר מורכב.
המניה כרגע זולה ביחס להיסטוריה של עצמה אבל יקרה ביחס לשאר המניות במדד וביחס לרוב המתחרות שלה.

מומו

Well-Known Member
נראה שהחברה בינתיים מוכיחה את עצמה:
  1. הגדלת דיבידנד לפברואר 2020 ב-13.6% - קישור
  2. החליטה לחלק דיבידנד מיוחד בסוף שנה 2020 למרות משבר הקורונה - קישור
  3. החליטה על הגדלה של 12% לשנת 2021 - קישור
לא קראתי דו"חות ולא ניתחתי לעומק את החברה מעבר לבדיקה בסיסית של הקרטריונים בקובץ האלופות
אני מבין שמעקב של שנתיים זה כלום, אבל כתוספת ל-20 שנה שהיא כבר מגדילה דיבידנדים + ממשיכה להגדיל גם בשנת הקורונה, זה יכול להעיד משהו, לא?

daat99

מייסד
מנהל
נראה שהחברה בינתיים מוכיחה את עצמה
העובדה שאדם הצליח לחצות כביש מהיר שלא במעבר חציה בלי להידרס אינה הוכחה שזה היה צעד חכם מלכתחילה.
אם סיכונים לא התממשו זה לא אומר שהם לא היו קיימים.

מעבר לנקודה הזו אין לי באמת מה להגיד על החברה - לא מכיר ולא מחזיק.

לופטי

Well-Known Member
היי,
איך אתם מתייחסים לנתון הזה? מחיר המניה בהשואה ל GF VALUE? עד כמה הוא משמעותי בשבילכם בקבלת ההחלטות? (לאו דווקא במקרה הספציפי הזה כמובן)

קבצים מצורפים

daat99

מייסד
מנהל
האם נכון להגיד שעבורך מחיר המניה "הוגן" נמדד לפי פרמטר של תשואת דיבידנד נוכחית בהשוואה להיסטורית?
לא.
מבחינתי מחיר מניה "הוגן" נמדד לפי העובדה שזה מחיר המניה בשוק.

מומו

Well-Known Member
נראה שהחברה בינתיים מוכיחה את עצמה:
  1. הגדלת דיבידנד לפברואר 2020 ב-13.6% - קישור
  2. החליטה לחלק דיבידנד מיוחד בסוף שנה 2020 למרות משבר הקורונה - קישור
  3. החליטה על הגדלה של 12% לשנת 2021 - קישור
הודעה (משמחת) למשקיעים עם דיבידנד מיוחד של 0.38$ מתנה לסוף שנה 2023 - קישור

שער המניה העדכני 61$ ומאז פתיחת השרשור לפי קובץ האלופות:
1. שווי החברה קפץ מ-19 מיליארד ל-33 מיליארד - מעל 70% ב-4 שנים... הגיוני?
2. יחס החלוקה עלה לכ-70% מ-66%
3. תשואת דיבידנד ירד טיפה ל-2.3 מ-2.47
4. מכפיל רווח עלה ל-30 - יחד עם הסעיף הקודם האם ניתן לפרש זאת ע"י שהביקוש למניות החברה עלה? (ולכן גם התשואה ירדה והמכפיל עלה)

daat99

מייסד
מנהל
1. שווי החברה קפץ מ-19 מיליארד ל-33 מיליארד - מעל 70% ב-4 שנים... הגיוני?
למה לא?
השוק תנודתי וכמוהו שווי המניות.
גדילה קבועה של 10% בשנה מובילה לגדילה של 46.4% ב-4 שנים אבל בשנה הבאה המניה יכולה לרדת בכ-6% בלבד בשביל שהגדילה ב-5 שנים תרד מתחת לממוצע של ה-10%.

בכל מקרה הממוצע של 10% מייצג את כלל השוק ובתוכו יש את כל החברות שלא מחלקות דיבידנד שהיסטורית כקבוצה עלו פחות מאשר הקבוצה של המחלקות דיבידנדים שהיא בעצמה עלתה פחות מהקבוצה של החברות שמגדילות דיבידנדים.

. מכפיל רווח עלה ל-30 - יחד עם הסעיף הקודם האם ניתן לפרש זאת ע"י שהביקוש למניות החברה עלה? (ולכן גם התשואה ירדה והמכפיל עלה)
כשהמכפיל עולה זה אומר או שמחיר המניות עלה (קרי: הביקוש למניות עלה) או שרווחי החברות ירדו.
האם רווחי החברה ירדו?
זה לא קשור לסעיף הקודם.

מומו

Well-Known Member
אולי זה רק אני אבל -
בזכות השרשור יצא לי "לחזור אחורה" ולבדוק את FAST... תאמין לי שאם יש לי כמה דקות פנאי אני לא מנצל אותם כדי להשוות חברות היום מול 4-5 שנים אחורה :)
בעיניי לראות קפיצה של 70% בשווי חברה לאחר 4 שנים זה וואו גדול, כנראה שאני מתלהב כמו ילד קטן שראה צעצוע חדש אצל חברו וממתין שהחבר יסכים לשחק איתו יחד...
בכל מקרה, עדיין לא זכיתי לראות את הפלא המרגש שכל 7-8 שנים שווי תיק מכפיל את עצמו, בע"ה שנזכה...

כשהמכפיל עולה זה אומר או שמחיר המניות עלה (קרי: הביקוש למניות עלה) או שרווחי החברות ירדו.
האם רווחי החברה ירדו?
מתוך גרף המניה כאן רואים שמ-2019 ועד היום המחיר עלה מ-34$~ ל-61$~ כמעט הכפיל את עצמו. האם זה לא מספיק להסביר שהמכפיל עלה בגלל הביקוש?

איך מחשבים את רווחי החברה?
אם אני מסתכל על הכנסה נטו (Net Income) לפי מה שמופיע כאן אז ב-2019 היו להם $790M מול $1,134M גדילה של 43.5%
אם לפי רווח פר מניה (Basic EPS) לפי אותו קישור 1.38$ מול 1.99$ גדילה של 44.4%

מעניין קצת לדפדף אחורה ולקרוא את מחשבותינו מהעבר על אותה חברה, כמובן שגם אז לא ידענו לנבא את העתיד:
אני לא הייתי מצפה להמשך רצף הגדלות דיבידנד כל כך גבוה בעתיד כי לדעתי אין לה יותר מדי מקום לתמרון
ומתוך כך, גם אני הקטן לא ציפיתי ליותר מדיי ניסים:
אני לא צופה להגדלת הדיבידנד בצורה גבוהה כמו שעשו בשנה האחרונה
דניאל כתב:
אבל שים לב לROE, חריג לסקטור
החברה עדיין מחזיקה ב-ROE חריג ביחס לסקטור וגם ביחס לעצמה, לפי קישור מגורופוקוס

נערך לאחרונה ב:

daat99

מייסד
מנהל
בעיניי לראות קפיצה של 70% בשווי חברה לאחר 4 שנים זה וואו גדול
אולי אבל זה גם יכול להיות תזמון של נתוני בדיקה כמו למשל התחלת הבדיקה בדיוק אחרי ירידת מחיר משמעותית.
בכל מקרה לפי הממוצע ארוך הטווח של ה-10% בשנה אז 70% ב-4 שנים שוריות זה נפוץ.

לצורך ההמחשה מחיר מדד ה-SP500 ללא דיבידנדים עלה ב:
28.88% בשנת 2019
16.26% בשנת 2020
26.89% בשנת 2021

במצטבר בשלושת השנים שבין 2019 ל-2021 הייתה עלייה של 90.12%.
90% ב-3 שנים זה הרבה יותר משמעותי מ-70% ב-4 שנים ועדיין בטווח הארוך המדד מייצר רק 10% שנתי.

האם זה לא מספיק להסביר שהמכפיל עלה בגלל הביקוש?
לא - זה רק נתון אחד (מחיר) והמכפיל הוא נגזרת של שני נתונים (מחיר ורווחים) :)

לצורך ההמחשה המכפיל יכול לרדת למרות שמחיר המניה עלה אם רווחי החברה עלו באופן יותר משמעותי מעליית מחיר המניה.
מהצד השני של המשוואה המכפיל יכול לעלות בגלל שרווחי החברה ירדו ביחד למחיר המניה.

בכל מקרה, עדיין לא זכיתי לראות את הפלא המרגש שכל 7-8 שנים שווי תיק מכפיל את עצמו, בע"ה שנזכה...
בניכוי מס זה צפוי להיות כל 9-10 שנים בממוצע לאורך זמן.
קשה מאוד לראות את זה כשממשיכים להפקיד :)

איך מחשבים את רווחי החברה?
זה מפורסם בדו"חות ובאתרים הפיננסיים השונים: "רווחים".

אם אני מסתכל על הכנסה נטו
זה משהו אחר.

אם לפי רווח פר מניה (Basic EPS)
זה מושפע משינויים בכמות המניות.

מעניין קצת לדפדף אחורה ולקרוא את מחשבותינו מהעבר על אותה חברה, כמובן שגם אז לא ידענו לנבא את העתיד:
אני מעולם לא ידעתי לנבא את העתיד אבל אני כן יודע שאני לא רוצה לסכן את כספי על חברה שכזו.
אני מעדיף לטעות בכך שהיא תעלה המון בלעדיי מאשר לטעות כאשר היא תקח את כספי לאבדון.

מומו

Well-Known Member
זה מפורסם בדו"חות ובאתרים הפיננסיים השונים: "רווחים".
באותו קישור לסיקינג אלפא מופיע גם Gross Profit, לזה התכוונת?
2019 סיימו ב2,515.4 מול 3,323.5 שזה כ32% גידול ברווחים. אבל זה ברוטו ככל הנראה נטו יהיה פחות מכך, לא?

daat99

מייסד
מנהל
באותו קישור לסיקינג אלפא מופיע גם Gross Profit, לזה התכוונת?
אתה יכול לראות איך גורופוקוס מחשבים את מכפיל הרווח של החברה כאן:

2019 סיימו ב2,515.4 מול 3,323.5 שזה כ32% גידול ברווחים. אבל זה ברוטו ככל הנראה נטו יהיה פחות מכך, לא?
לא יודע.
החברות תמיד יכולות "לבשל את הספרים" לפי המטרות שלהן.

למעלה תחתית