דיבידנדים המתקבלים במטבע לא דולר ארה"ב

מומו

Well-Known Member
שלום,

מספר שאלות ברשותכם על חברות שמחלקות דיבידנים לא בדולר USD, למשל מניית CNI משלמת דיבידנדים בדולר קנדי:
  1. מה לדעתכם הדרך הטובה ביותר לנהל מעקב אחרי מניות אלו שיש בתיק?
    אם אני מבין נכון הדיבידנדים יומרו בצורת אוטומטית לדולר USD. ההמרה תתבצע לפי השער באותו היום שקיבלנו את הדיבידנד וייתכן שנקבל פחות דולרים מהחלוקה הקודמת למרות שהחברה העלתה את הדיבידנד. (כי שער קנדי-דולר ירד) וזה בעצם מציג עיוות שכביכול החברה הורידה דיבידנד

2. האם יש אפשרות להגדיר שהמטבע שיתקבל כדיבידנד לא יומר אוטומטית לדולר USD וישאר בחשבון (בדוגמה של CNI) כדולר קנדי?

3. שאלת המשך, נניח וקיבלתי דולר-קנדי (או המרתי מש"ח לדולר קנדי) האם יש אפשרות לרכוש מנייה כזו בדולר קנדי בחשבון שמנוהל ב-IB?

** אני יודע ש@דעת נמנע ממניות מסוג זה

daat99

מייסד
מנהל
מה לדעתכם הדרך הטובה ביותר לנהל מעקב אחרי מניות אלו שיש בתיק?
אם אני מבין נכון הדיבידנדים יומרו בצורת אוטומטית לדולר USD. ההמרה תתבצע לפי השער באותו היום שקיבלנו את הדיבידנד וייתכן שנקבל פחות דולרים מהחלוקה הקודמת למרות שהחברה העלתה את הדיבידנד. (כי שער קנדי-דולר ירד) וזה בעצם מציג עיוות שכביכול החברה הורידה דיבידנד
מכיוון שהדולר הקנדי והדולר האמריקאי הם "קרובי משפחה" ישנם משקיעים שבוחרים לנהל את הרישום לפי המונח "דולר" בלי התייחסות לאם זה דולר אמריקאי או קנדי.
צורת הרישום הזו כמובן אינה מדוייקת במונחים של כמה שקלים אתה יכול למשוך מהתיק אבל זה לרוב קרוב מספיק.

האם יש אפשרות להגדיר שהמטבע שיתקבל כדיבידנד לא יומר אוטומטית לדולר USD וישאר בחשבון (בדוגמה של CNI) כדולר קנדי?
רק אם אתה רוכש את הגרסה הקנדית של המניה.

האם יש אפשרות לרכוש מנייה כזו בדולר קנדי בחשבון שמנוהל ב-IB?
סימול CNR בבורסת טורונטו הקנדית.

*תבדוק מה העלויות של מסחר בבורסה טורונטו לפני שאתה מבצע פעולות כאלו.

מומו

Well-Known Member
מכיוון שהדולר הקנדי והדולר האמריקאי הם "קרובי משפחה" ישנם משקיעים שבוחרים לנהל את הרישום לפי המונח "דולר" בלי התייחסות לאם זה דולר אמריקאי או קנדי.
צורת הרישום הזו כמובן אינה מדוייקת במונחים של כמה שקלים אתה יכול למשוך מהתיק אבל זה לרוב קרוב מספיק.
לפי מה שהבנתי IB מבצעים המרה אוטומטית ולכן דוח האקסל למעקב יהיה שונה מהדוח של IB.
מצב קצת בעייתי, אתה לא חושב?

רק אם אתה רוכש את הגרסה הקנדית של המניה.
סימול CNR בבורסת טורונטו הקנדית.
יש למישהו ניסיון ברכישה מבורסות אחרות עם IB?
האם צריך לפתוח חשבון חדש בשביל זה?
המרת לדולר קנדי רגילה כמו שמבצעים ILS ל-USD?

daat99

מייסד
מנהל
לפי מה שהבנתי IB מבצעים המרה אוטומטית ולכן דוח האקסל למעקב יהיה שונה מהדוח של IB.
נכון.
מצב קצת בעייתי, אתה לא חושב?
לא למי שבוחר לעשות זאת :)

יש למישהו ניסיון ברכישה מבורסות אחרות עם IB?
אני באופן אישי נמנע מכך אבל אני מכיר אנשים שעשו זאת.

האם צריך לפתוח חשבון חדש בשביל זה?
לא - אינטראקטיב ברוקרס הם חברי בורסה בהרבה בורסאות והם מאפשרים לך לרכוש מניות כמעט בכל הבורסאות הללו.

*דוגמה חריגה היא האיסור לישראלים לרכוש בבורסה הישראלית דרך אינטראקטיב ברוקרס - תגיד תודה לגאונים ברשות לניירות ערך.

המרת לדולר קנדי רגילה כמו שמבצעים ILS ל-USD?
באינטראקטיב לא מבצעים "המרות" אלא סוחרים במט"ח.
המסחר בכל צמדי המטבעות בעולם הוא זהה ונעשה באותה הצורה בדיוק (אבל העמלות שונות).

daat99

מייסד
מנהל
דעת יקר, תודה רבה על התשובות !

אני יודע שאתה מאוד מדויק, האם תוכל בבקשה להסביר את ההבדל בין המרה למסחר?
בהמרת מט"ח אתה סופג מרווחים סמויים (בלי קשר לעמלות) שהם לרוב יוצאים מאוד משמעותיים.
בנוסף בהמרת מט"ח שער ההמרה לא נקבע ע"י ההיצע וביקוש בשוק החופשי אלא ע"י הגוף שאתה עובד מולו ויכולים להיות פערים נוספים (בד"כ לרעתך) בין שער ההמרה שאתה מקבל לבין מחיר המט"ח בשוק החופשי.

במסחר במט"ח אתה הופך להיות בעצמך אחד השחקנים בשוק המט"ח ואתה רוכש ומוכר מטבעות לפי מחיר ההיצע והביקוש בשוק החופשי בלי שמישהו יוסיף לך מרווחים סמויים ובלי שמישהו יקבע לך מה השער שבו אתה מבצע את הפעולות.

מסחר במט"ח שקול לרכישת מניות בבורסה עצמה בעוד המרת מט"ח שקולה לרכישת מניות מחוץ לבורסה כאשר אתה הצד חסר הכח ברכישה.

נ.ב.
כל הגופים בארץ מאפשרים המרות מט"ח אבל בסכומים שלנו אין אפילו גוף ישראלי אחד שמאפשר מסחר במט"ח.

מומו

Well-Known Member
במסחר במט"ח אתה הופך להיות בעצמך אחד השחקנים בשוק המט"ח ואתה רוכש ומוכר מטבעות לפי מחיר ההיצע והביקוש בשוק החופשי בלי שמישהו יוסיף לך מרווחים סמויים ובלי שמישהו יקבע לך מה השער שבו אתה מבצע את הפעולות.
שוב תודה על ההסבר המפורט

לפי זה, האם אני מבין נכון שאפשר לקבוע הוראת לימיט על הקנייה של הדולרים? או שהאפשרות הזו רק בסכומים גדולים מאוד?

עד היום "המרתי" את השקלים לדולרים במחיר השוק (שער יציג) שהיה באותו הרגע. לא ראיתי במערכת (וגם אף פעם לא נשאלתי ע"י חדר המסחר) אם לשים הוראת לימיט כדי לקבע את השער

daat99

מייסד
מנהל
האם אני מבין נכון שאפשר לקבוע הוראת לימיט על הקנייה של הדולרים?
כן.
כל הפעולות שזמינות בבורסה למטבעות זמינות גם לך כלקוח של אינטראקטיב ברוקרס.

במחיר השוק (שער יציג) שהיה באותו הרגע.
שער יציג ומחיר השוק "באותו הרגע" אלו דברים שונים.
השער היציג נקבע פעם ביום ע"י בנק ישראל והוא לא משתנה בעקבות שינויים בהיצע ובביקוש.
מחיר השוק "באותו רגע" זה המחיר שבו המט"ח נסחר והוא משתנה ברמה של מילישניות על פי ההיצע והביקוש בעולם.

לא ראיתי במערכת (וגם אף פעם לא נשאלתי ע"י חדר המסחר) אם לשים הוראת לימיט כדי לקבע את השער
איך ביצעת את הפעולה?
כשאתה בוחר "סגירת פוזיציית מטבע" אינטראקטיב מייצרים אוטומטית הוראת לימיט עבורך ואתה רק צריך להסכים לשדר אותה.

מומו

Well-Known Member
שער יציג ומחיר השוק "באותו הרגע" אלו דברים שונים.
השער היציג נקבע פעם ביום ע"י בנק ישראל והוא לא משתנה בעקבות שינויים בהיצע ובביקוש.
מחיר השוק "באותו רגע" זה המחיר שבו המט"ח נסחר והוא משתנה ברמה של מילישניות על פי ההיצע והביקוש בעולם.
תודה על הדיוק במונחים

איך ביצעת את הפעולה?
עד לא מזמן בשיחת טלפון מול אינטראקטיב ישראל. הנציג בטלפון היה מציין את השער הנוכחי/שער יציג (אני לא יודע בדיוק, אבל זה היה קרוב מאוד ליציג שבדקתי בזמנו) היה חוזר על הבקשה ואני מאשר. ההוראה לא תמיד מבוצעת באותו הרגע.
גם שניסיתי לבדוק באפליקציה, לא ראיתי אפשרות לקבוע לימיט. האפשרות שראיתי באפליקציה נקראת Convert (המרה, לא?)
האם זה לא מבוצע כך גם אצלך?! או שייתכן שהחשבון שלי לא מוגדר עם אפשרות למסחר במט"ח?

בנוסף אם אני לא טועה בבלוג אתה מציין את שער הדולר היציג שהיה ביום ההפקדה וגם שהמרת את השקלים לדולרים

daat99

מייסד
מנהל
הנציג בטלפון היה מציין את השער הנוכחי/שער יציג (אני לא יודע בדיוק, אבל זה היה קרוב מאוד ליציג שבדקתי בזמנו) היה חוזר על הבקשה ואני מאשר. ההוראה לא תמיד מבוצעת באותו הרגע.
אם זה באמת היה השער היציג במקום הרציף אז זו עוד סיבה להפסיק לעבוד איתם...

אפשרות שראיתי באפליקציה נקראת Convert
לא מכיר את האפליקציה אבל בתכנה למחשב (שאני משתמש בה - TWS) אחרי שבוחרים המרה הוא מייצר בצורה אוטומטית פקודת מסחר במט"ח רגילה שאפשר לשנות ולשגר למסחר.

בבלוג אתה מציין את שער הדולר היציג שהיה ביום ההפקדה
הסיבה שבבלוג אני מציין את השער היציג היא כי אני לרוב מפקיד סכומים גדולים וממיר אותם לפי הצורך בחשבון ההשקעות הגדול שלי ולא בהכרח באותו החודש.
במהלך ההפקדות לתיק דיבידעת אני לרוב פשוט מעביר דולרים שהתקבלו מדיבידנדים בהעברה פנימית מהתיק הגדול שלי לחשבון שבו מנוהל תיק דיבידעת.

תיק דיבידעת הוא חלק קטן מאוד מהכספים שלי והוא נועד להמחיש איך משפחה יכולה להקים תיק השקעות ובשביל לקבל תמונת מצב אחידה קיבלתי החלטה טקטית לבצע את ההפקדות לפי השער היציג שאותו ניתן לבדוק היסטורית ולאמת את אמיתות תיק דיבידעת.

למעלה תחתית