HRL

19yoboy

Well-Known Member
אם D נשאר קבוע ו-P גדל מה יקרה לתשואת הדיבידנד במשוואה החשבונאית?
בזכות הדוגמאות הנהדרות של @לומד מהר כשמסבירים לאט הבנתי.
אם d נשאר קבוע וp גדל אזי תשואת הדיבידנד תרד
אם d נשאר קבוע וp קטן אזי תשואת הדיבידנד תעלה
תודה רבה לכם!

שאלת הבנה: השוק משחק עם מחיר המניה, אם הוא מניח שהחברה לא תשלם את הדיבידנד - הוא ינסה להוריד את תשואת הדיבידנד באמצעות תמחור מנייה גבוה (יקנה הרבה מניות?) ובהתאם לכך ישפיע על תשואת הדיבידנד שתרד כלפי מטה? לא מתיישב לי היטב בהיגיון :) .

- אני מניח שיש תרחישים נוספים בהם מחיר המניה ירד בלי שום רצון מבחינת השוק להוריד את תשואת הדיבידנד.. אפשר דוגמה לתרחיש שכזה?
- אם חברה קולטת שמחיר הדיבידנד עולה/יורד, היא מסוגלת לשחק עם הדיבידנד אותו היא מחלקת ובכך לשנות את התשואה.
בעצם השוק הוא לא השחקן היחיד בסיפור. נכון?

תחשוב למשל על אדם שמנסה לכתוב ספר במחשב.
לאותו אדם יש מקלדת שפעם אחת ביום כשהוא מנסה ללחוץ על אות היא לא עובדת אבל חוץ מהפעם הבודדת הזו הכל בסדר.
אם נחליף לו את המקלדת למקלדת שתמיד עובדת אז כמובן שיהיה לו "יותר קל" לכתוב את הספר - אבל רק פעם אחת ביום עבור אות אחת...
הדוגמה לא מובנת לי :D
מה שניסית להגיד זה שמחיר המניה משפיע בעקיפין על רווחיות חברה, זה הכל?
אם יש לך בשלוף מאמר של כיצד מחיר המניה תורם לרווחיות החברה אשמח להפנייה

לא בהכרח.
מחיר המניה נע בגלל רצונות השוק, תשואת הדיבידנד מתקבלת בגלל שמחיר המניה נע.
תודה!

אחרי שהשוק תמחר את המניות אנחנו יודעים מה מחיר המניה החדש שהתקבל.
לפי מחיר המניה החדש שהתקבל אנחנו יכולים לבצע את כל פעולות החשבון שכוללות אותו כגון:
1. מכפיל הרווח (מחיר מניה חלקי רווחים)
2. תשואת דיבידנד (דיבידנד חלקי מחיר מניה)
ועוד.
הבנתי. אז בכל פתיחת יום מסחר חדש השוק מתמחר את מחיר המניה לפי הדברים המתרחשים בעולם (הקשורים ישירות/בעקיפין לחברה)?

הדיבידנד נמצא במונה ומחיר המניה במכנה ולכן היחס הוא הפוך.
תודה על ההבהרה!

הוא ינסה להוריד את תשואת הדיבידנד באמצעות תמחור מנייה גבוה (יקנה הרבה מניות?)
השוק לא מנסה לעשות כלום עם תשואת הדיבידנד, השוק מחפש עסקים מצליחים שמרוויחים הרבה כסף, ורוצה לקנות חלק בעסקים האלה כדי להיות שותף לרווחים.
ברגע שכל השוק מוצא עסק כזה מוצלח, ורוכש את המניות שלו, מחיר המניה עולה (ביקוש) וזה גורם לדיבידנד להיות קטן יותר באופן יחסי.

19yoboy

Well-Known Member
השוק לא מנסה לעשות כלום עם תשואת הדיבידנד, השוק מחפש עסקים מצליחים שמרוויחים הרבה כסף, ורוצה לקנות חלק בעסקים האלה כדי להיות שותף לרווחים.
אז בעצם תשואת הדיבידנד מושפעת בעקיפין מתמחור השוק?
אתה אומר שאין בכוונת השוק לתמחר מנייה רק בגלל שהוא רוצה שתשואת הדיבידנד שלה תהיה ככה או ככה?

אתה אומר שאין בכוונת השוק לתמחר מנייה רק בגלל שהוא רוצה שתשואת הדיבידנד שלה תהיה ככה או ככה?
זה לא באמת משנה, תשאל את daat, הוא מתעניין בכמה מזומן הוא מקבל מהחברה כל רבעון, אם זה יהפוך להיות 4%, 8% או 1%, לא משנה לו כל זמן שהתזרים, המזומן, גדל כך שהוא מאפשר לו לנצח את האינפלציה ולקנות לחם :)

daat99

מייסד
מנהל
אם הוא מניח שהחברה לא תשלם את הדיבידנד - הוא ינסה להוריד את תשואת הדיבידנד באמצעות תמחור מנייה גבוה (יקנה הרבה מניות?)
הפוך.
אם השוק חושב שהדיבידנד לא יגיע אז הוא ירצה לברוח מההשקעה שזה אומר להיפטר מהמניות שהוא כבר רכש ולא לקנות מניות חדשות.
חזרנו שוב לביקוש יורד + היצע עולה = התרסקות מחירים.

השוק משפיע רק על המחיר לא על הדיבידנד.
אם הדיבידנד נשאר ללא שינוי אז תשואת הדיבידנד עלתה (P ירד, D ללא שינוי).
אם הדיבידנד הורד גם כן אז תשואת הדיבידנד תשתנה בהתאם למי ירד יותר חזק.

- אני מניח שיש תרחישים נוספים בהם מחיר המניה ירד בלי שום רצון מבחינת השוק להוריד את תשואת הדיבידנד.. אפשר דוגמה לתרחיש שכזה?
השוק לא מנסה להוריד ולהעלות את תשואת הדיבידנד בפני עצמה - השוק מנסה להוריד ולהעלות את המחיר של המניה בהתאם לכמה הוא רוצה להשקיע או להיפטר מהמניות של החברה.

תזכור: תשואת דיבידנד זו תוצאה של משוואה חשבונאית ותו לאו: דיבידנד חלקי מחיר.
הדיבידנד נקבע ע"י החברה.
המחיר נקבע ע"י השוק.

אם חברה קולטת שמחיר הדיבידנד עולה/יורד, היא מסוגלת לשחק עם הדיבידנד אותו היא מחלקת ובכך לשנות את התשואה.
חברה יכולה לשנות את הדיבידנד ובכך להשפיע על תשואת הדיבידנד אבל בניגוד להצהרות - את הדיבידנד צריך לשלם.
במלים אחרות אם לחברה אין מיליון דולר לשלם דיבידנדים אז היא לא תכריז על דיבידנדים בשווי מיליון דולר.

בעצם השוק הוא לא השחקן היחיד בסיפור. נכון?
במשוואת תשואת הדיבידנד יש שני משפיעים: מחיר (שוק) ודיבידנד (חברה).
תזכור: תשואת הדיבידנד זו תוצאה של דברים אחרים ואינה נתון בפני עצמו.

מה שניסית להגיד זה שמחיר המניה משפיע בעקיפין על רווחיות חברה, זה הכל?
נכון.
האם יש בינינו הסכמה שאם המקלדת של הסופר תהיה חדשה אז הוא יצליח לכתוב אות אחת נוספת בכל יום?
אם כן אז החלפת המקלדת תועיל לו - אבל האם זה מצדיק רכישת מקלדת חדשה ו/או ישפיע על באיזה יום הסופר יסיים את הספר? לא בהכרח - התועלת זניחה מדי.

אם יש לך בשלוף מאמר של כיצד מחיר המניה תורם לרווחיות החברה אשמח להפנייה
לא ידוע לי על מאמר שכזה אבל כמו שאני מנסה להבהיר לא מדובר בתועלת ישירה אלא "תופעת לוואי" של היכולת של החברה להשיג הון נוסף.

הבנתי. אז בכל פתיחת יום מסחר חדש השוק מתמחר את מחיר המניה לפי הדברים המתרחשים בעולם (הקשורים ישירות/בעקיפין לחברה)?
זו היפוטזת השוק היעיל.
במציאות מחיר המניה משתנה ברמה של מילישניות ואני חושב שכולנו מסכימים שהאנשים בעולם לא מבינים מה השתנה בחברה בין המילישניה הקודמת למילישניה הנוכחית כך שהם לא ברמת יכולים לתמחר זאת.

זו אחת הסיבות לטענה המגוחכת שמחיר המניה יורד לפי הדיבידנד למרות שאין לכך תקדים היסטורי.

אז בעצם תשואת הדיבידנד מושפעת בעקיפין מתמחור השוק?
לא בעקיפין - באופן ישיר: דיבידנד חלקי מחיר = תשואת דיבידנד.

זו גם תופעת לוואי של "חיפוש ההשקעה הרצויה בהינתן תנאי שוק משתנים".
כנתון עצמאי הוא חסר משמעות כפי ש @לומד מהר כשמסבירים לאט הסביר.

כנתון שיש לו תופעות לוואי יש לו השפעה עקיפה.

תחשוב רגע על דירות להשקעה ותדמיין את עצמך כמשקיע נדל"ן בדירה שאתה יודע שמחירה לא ישתנה לעולם (אני מנטרל בכוונה את עליית הערך בשביל שתבין את הדוגמא, המציאות יותר מורכבת).
כיום שכר דירה ממוצע של דירה בישראל מהווה תשואה תזרימית של כ-2% משווי הנכס ולכן תדמיין שיש לך דירה ששווה מיליון שח ואתה מקבל שכר דירה של 20 אלף שח בשנה (לצורך המחשת מספרים עגולים).

אם הריבית במשק תעלה ל-10% בשנה תעמוד בפניך הדילמה הבאה:
1. להמשיך להיות הבעלים של הנכס ולהמשיך לקבל 20 אלף שח בשנה
2. למכור את הדירה במיליון שח, להפקיד את זה בפיקדון בבנק ולקבל ריבית של 100 אלף שח בשנה

האם אתה מעדיף לקבל 20 אלף שח כשכר דירה או 100 אלף שח כריבית על פיקדון?
מכיוון שרוב הציבור יעדיפו לקבל 100 אלף כפיקדון אז המון אנשים כמוך יחליטו כל אחד לחוד אבל בבת אחת לנסות למכור את הדירות שלהם במיליון שח.
מה הבעיה - אף אחד לא רוצה לשלם מיליון שח ולקבל רק 20 אלף בשכר דירה במקום 100 אלף בפיקדון.
מה קורה כשההיצע עצום (הרבה רוצים למכור) ואין ביקוש (אין אנשים שרוצים לקנות)? המחיר יורד.

אז המחיר יורד ל-900 אלף, שכר הדירה נשאר 20 אלף והריבית על הסכום היא 90 אלף - עדיין אנשים לא קונים.
אז המחיר יורד ל-500 אלף, שכר הדירה נשאר 20 אלף והריבית על הסכום היא 50 אלף - עדיין אנשים לא קונים.
אז המחיר יורד ל-201 אלף, שכר הדירה נשאר 20 אלף והריבית על הסכום היא 20,100 - עדיין אנשים לא קונים.
כשהמחיר מגיע ל-200 אלף שכר הדירה נשאר 20 אלף והריבית מגיעה ל-20 אלף והשוק הגיע לנקודת האיזון - אין קונים ואין מוכרים.

תחזור אתה על התרגיל במקרה שבו הריבית במשק עומדת על 1% במקום על 10% - מה מחיר הנכסים שבו תגיע לנקודת האיזון?

19yoboy

Well-Known Member
אם זה יהפוך להיות 4%, 8% או 1%, לא משנה לו כל זמן שהתזרים, המזומן, גדל כך שהוא מאפשר לו לנצח את האינפלציה
בשביל לנצח את האינפלציה הוא צריך לקבל תשואת דיבידנד שגבוהה ממנה, אז איך באמצעות קבלת תזרים של 1% הוא מנצח אותה?

השוק לא מנסה להוריד ולהעלות את תשואת הדיבידנד בפני עצמה - השוק מנסה להוריד ולהעלות את המחיר של המניה בהתאם לכמה הוא רוצה להשקיע או להיפטר מהמניות של החברה.

תזכור: תשואת דיבידנד זו תוצאה של משוואה חשבונאית ותו לאו: דיבידנד חלקי מחיר.
הדיבידנד נקבע ע"י החברה.
המחיר נקבע ע"י השוק.
סיכום נפלא, מה שהייתי צריך בשביל להבין. תודה!

כמו שאני מנסה להבהיר לא מדובר בתועלת ישירה אלא "תופעת לוואי" של היכולת של החברה להשיג הון נוסף.
מובהר לי, תודה.

תחזור אתה על התרגיל במקרה שבו הריבית במשק עומדת על 1% במקום על 10% - מה מחיר הנכסים שבו תגיע לנקודת האיזון?
אני צריך להבין לפני כן משהו, אני אצא מנק׳ הנחה שהוא נכון: שווי הדירה הוא מיליון ש״ח ולכן שכר הדירה נשאר דומה גם כאשר המחיר ירד ל900k,500k etc.. , המחיר של הנכס לא משקף את השווי (שהוא מיליון שח) בתרגיל, נכון?

במקרה שבו הריבית עומדת על 1% -
מחיר הדירה הוא מיליון שח ההכנסה השנתית תהיה 20,000 כפי שכתבת, הפיקדון על סכום שכזה הוא 1,010,000.
איזה מחיר דירה יתן לי איזון בין האקסטרה 10k שאני מרוויח בפיקדון לשכר דירה של ה20k שאני מקבל.. מתסכל אני לא מבין

אז אני מנסה להקביל את זה לעולם המניות. אני אנסה כי אני לא בטוח בעצמי: האיזון קורה כאשר מחיר המניה והריבית (?) (חייב להיות משתנה אחר שמתאזן עם מחיר המניה כי הריבית לא מסתדר לי בצורה הגיונית) מספקים אותו סכום ? לא הבנתי :(

daat99

מייסד
מנהל
בשביל לנצח את האינפלציה הוא צריך לקבל תשואת דיבידנד שגבוהה ממנה
הוא צריך שהדיבידנד יגדל יותר מהאינפלציה.
תשואת הדיבידנד חסרת משמעות בהקשר הזה.

אז איך באמצעות קבלת תזרים של 1% הוא מנצח אותה?
התזרים המקורי (תשואת הדיבידנד במעמד הרכישה) חסר משמעות - הוא מייצג את מה שהמשקיע רצה לקבל תמורת הסכום שלו במקום אלטרנטיבות השקעה חלופיות.

בשביל להתייחס לאינפלציה צריך למדוד את השינוי של התזרים המקורי לעומת האינפלציה.

לצורך ההמחשה אם החלטת שאתה מוכן לקבל שקל וכיכר לחם עולה 10 שח אז אתה צריך "10 דיבידנדים" של שקל בשביל לקנות לחם.
המטרה שלך היא לשמר ו/או לצמצם את הצורך הזה כך שגם בעוד עשור אתה תצטרך "לכל היותר 10 דיבידנדים" לפי הדיבידנדים החדשים בשביל לקנות לחם במחירו מתואם האינפלציה.

אם נניח שהאינפלציה היא 3% לשנה והדיבידנד גדל ב-6% בשנה זה אומר שאחרי 10 שנים:
1. הדיבידנד יהיה 1.79 שח
2. מחיר הלחם יהיה 13.44 שח
כמה דיבידנדים המשקיע יצטרך בשביל לקנות כיכר לחם?
זה יותר או פחות מה-10 שהוא היה צריך כשהוא רכש את המניות מלכתחילה?

שווי הדירה הוא מיליון ש״ח
היה מיליון שח - שווי הדירה זה המחיר שבו הקונים והמוכרים מסכימים לבצע עסקאות.
בדוגמא שהצגתי המחיר התחיל במיליון שח אבל ירד ל-200 אלף בגלל שאף אחד לא רצה לקנות אפילו ב-201 אלף.

שכר הדירה נשאר דומה
שכר הדירה עצמו נשאר זהה - תמיד 20 אלף.
המטרה כאן היתה לבודד רק את ההשפעה של שינויי הריבית במשק על מחירי הנכסים משינויים של תמחור דירות והעלאות שכר דירה.

מחיר הדירה הוא מיליון שח ההכנסה השנתית תהיה 20,000 כפי שכתבת, הפיקדון על סכום שכזה הוא 1,010,000.
איזה מחיר דירה יתן לי איזון בין האקסטרה 10k שאני מרוויח בפיקדון לשכר דירה של ה20k שאני מקבל.. מתסכל אני לא מבין
אתה יודע שבפיקדון בבנק אתה מקבל תשואה תזרימית של 1% בלבד.
המטרה שלך היא לנסות להבין כמה אתה תהיה מוכן לשלם על דירה שמספקת שכר דירה של 20 אלף בשנה בשביל שגם כאן תקבל תשואה של 1% בלבד.
זו נקודת האיזון בין הפיקדון לדירה (בהנחה ואין עליות ערך וכו' מה שלא מתקיים במציאות אבל המטרה היא לבודד את השפעת שינויי הריבית במשק על מחירי הנכסים).

האיזון קורה כאשר מחיר המניה והריבית
האיזון מתקבל כאשר "תשואת שכר הדירה" (באחוזים: 20 אלף חלקי מחיר דירה) שווה ל-"תשואת ריבית" (באחוזים)

האיזון קורה כאשר מחיר המניה והריבית (?)
האיזון מתקבל כאשר תשואת הדיבידנד במועד הרכישה באחוזים משתווה לגובה הריבית באחוזים.

19yoboy

Well-Known Member
בשביל להתייחס לאינפלציה צריך למדוד את השינוי של התזרים המקורי לעומת האינפלציה.
שורת מחץ.. תודה!!
שינוי תזרים מקורי = קצב הגדלת הדיבידנדים (באחוזים?) ?

המטרה שלך היא לשמר ו/או לצמצם
מטרתי היא לשמר/לצמצם את הצורך בדיבידנדים?

אם נניח שהאינפלציה היא 3% לשנה והדיבידנד גדל ב-6% בשנה זה אומר שאחרי 10 שנים:
אתה מניח שכל שנה האינפלציה תגדל ב3% ובהתאם הדיבידנד יגדל ב6% למשך 10 שנים?
בלי להיכנס לחישובים, איך הגיוני שאינפלציה של 3% * 10 שנים (אפשר להגיד שהאינפלציה גדלה ב30% במשך 10 שנים?) תוביל לגדילה של 3.44 שח(מבסיס 10 שח), כנל גם בגדילה של 0.79 שח(מבסיס 1 שח) בדיבידנד.. אשמח להבין איזה חישוב בוצע כאן.

כמה דיבידנדים המשקיע יצטרך בשביל לקנות כיכר לחם?
בערך 7.5. תודה על הדוגמה הברורה הבנתי!

שכר הדירה עצמו נשאר זהה - תמיד 20 אלף.
אז יצאנו מנק׳ הנחה שהשכר תמיד יהיה 20k, למרות שבפועל אם המחיר של הדירה יורד כך גם שכר הדירה ירד (לא מומחה נדלן אבל מניח שזה נכון)..

כמה אתה תהיה מוכן לשלם על דירה שמספקת שכר דירה של 20 אלף בשנה בשביל שגם כאן תקבל תשואה של 1% בלבד.
20k לחלק ל x שווה = 0.01
X = 2M.
אוף.. לולא החישוב הדרוש לתרגיל שכתבת שורה לאחר מכן לא הייתי עולה על זה.. איך הייתי עולה על זה ללא חישוב חשבוני?

האיזון מתקבל כאשר תשואת הדיבידנד במועד הרכישה באחוזים משתווה לגובה הריבית באחוזים.
ול-מה גורם האיזון הזה? לנקודה בה אין קונים ואין רוכשים כמו בדוגמת הדירה?

daat99

מייסד
מנהל
שינוי תזרים מקורי = קצב הגדלת הדיבידנדים (באחוזים?) ?
נכון מאוד.

מטרתי היא לשמר/לצמצם את הצורך בדיבידנדים?
לשמר ו/או לצמצם את כמות חלוקות הדיבידנד שאתה צריך לקבל בשביל לקנות כיכר לחם אחד.
התחלת עם 10 חלוקות דיבידנד רק בשביל לקנות כיכר לחם וסיימת עם 7.5 חלוקות דיבידנד (לפי הנתון שאתה חישבת!) בשביל לקנות לחם.
7.5 קטן מ-10 ולכן צמצמת את כמות החלוקות שאתה צריך בשביל לקנות לחם.

אתה מניח שכל שנה האינפלציה תגדל ב3% ובהתאם הדיבידנד יגדל ב6% למשך 10 שנים?
לצורך הדוגמא זאת ההנחה שהנחתי.
במציאות האינפלציה גדלה בממוצע ארוך טווח של כ-2.5% בשנה והדיבידנדים של המדד גדלו בממוצע ארוך טווח של טיפה מעל 6% בשנה.

בלי להיכנס לחישובים, איך הגיוני שאינפלציה של 3% * 10 שנים (אפשר להגיד שהאינפלציה גדלה ב30% במשך 10 שנים?) תוביל לגדילה של 3.44 שח(מבסיס 10 שח), כנל גם בגדילה של 0.79 שח(מבסיס 1 שח) בדיבידנד.. אשמח להבין איזה חישוב בוצע כאן.
לא מדובר בכפולות אלא בחזקות.
תנסה לפרק את זה לשנים (ואל תעגל את התוצאות בין החישובים!):
אתה מתחיל כשמחיר הלחם הוא 10 שח.
בשנה הראשונה הייתה אינפלציה של 3% כך שמחיר הלחם הוא 10*1.03
בשנה השנייה הייתה שוב אינפלציה של 3% לעומת מחיר הלחם החדש כך שמחיר הלחם בסוף השנה השנייה הוא 1.03*1.03*10.
בשנה השלישית הייתה שוב אינפלציה של 3% לעומת מחיר הלחם של סוף השנה השנייה כך שמחיר הלחם בסוף השנה השלישית הוא 1.03*1.03*1.03*10.

מה יהיה מחיר הלחם בסוף השנה ה-15?

למרות שבפועל אם המחיר של הדירה יורד כך גם שכר הדירה ירד
ממש לא - מחיר הדירה לא משפיע על שכר הדירה ולהיפך.
זה שוב הנושא של דיבידנד מול מחיר מניה.

מחיר הדירה מוכתב ע"י הקונים ומוכרים.
שכר הדירה מוכתב ע"י בעל הבית והדיירים שמוכנים לשלם אותו.

אם בעל הבית ירצה 100 אלף בחודש אבל אף דייר לא יבוא אז בעל הבית לא יקבל 100 אלף בחודש.

בגדול:
* מחיר הדירה מושפע משינויים בריבית ומאינפלציה.
* שכר הדירה מושפע מגובה ההכנסה של האוכלוסיה שמתגוררת בשכונה.

איך הייתי עולה על זה ללא חישוב חשבוני?
לאט לאט מבינים יותר.

למה גורם האיזון הזה? לנקודה בה אין קונים ואין רוכשים כמו בדוגמת הדירה?
האיזון הזה מוביל לנקודה שבה המחיר מתקבע למחיר השוק.
בנקודה הזו מתבוננים על הדירה ואומרים: "זה המחיר שלה".
אותו הדבר במניות רק ששם זה מתעדכן ברמת המילישניות...

19yoboy

Well-Known Member
לשמר ו/או לצמצם את כמות חלוקות הדיבידנד שאתה צריך לקבל בשביל לקנות כיכר לחם אחד.
התחלת עם 10 חלוקות דיבידנד רק בשביל לקנות כיכר לחם וסיימת עם 7.5 חלוקות דיבידנד (לפי הנתון שאתה חישבת!) בשביל לקנות לחם.
7.5 קטן מ-10 ולכן צמצמת את כמות החלוקות שאתה צריך בשביל לקנות לחם.
כמו שחשבתי, תודה!

הדיבידנדים של המדד גדלו בממוצע ארוך טווח של טיפה מעל 6% בשנה.
מה הכוונה הדיבידנדים של המדד? איך זה קשור?

מה יהיה מחיר הלחם בסוף השנה ה-15?
15, בכמה שנים קפצת :D
החישוב המתטי הוא 10 כפול 1.03 = 10.3 שזה פעם אחת ואז להכפיל את 10.3 ב 1.03 - 14 פעמים? אני מתבייש ששכחתי איך לעשות את זה במחשבון..
בכל מקרה תודה על החידוד שאני צריך לבצע כאן חזקה ולא לכפול.

* מחיר הדירה מושפע משינויים בריבית ומאינפלציה.
אני לא רוצה להיכנס עכשיו לנדלן o_O שאני עדיין לא בקיא בנושא שבו אני כרגע מתעניין, אבל איך שינוי בריבית / אינפלציה בדוגמה שהבאת בפני באה לידי ביטוי במחיר הדירה?

האיזון הזה מוביל לנקודה שבה המחיר מתקבע למחיר השוק.
אז אם תשואת הדיבידנד תגיע לאותו לבל של הריבית(אגב, איזו ריבית? שלנו בישראל? של אמריקה?), המחיר של המניה ישאר קבוע
בפועל, בגלל שזה לא כך, ישנה תנודתיות במחיר המניה שזו מספרת לי על הרצון של השוק שתשואת הדיבידנד תהיה גבוהה יותר? (הלכתי לאיבוד במילים האחרונות)

daat99

מייסד
מנהל
מה הכוונה הדיבידנדים של המדד? איך זה קשור?
החברות במדד מחלקות דיבידנד והוא מייצג את השוק בכללותו.
כשאני מבצע סימולציות אני מעדיף להתייחס לנתונים של השוק בכללותו ולא רק של מניות בודדות.
החישוב המתטי הוא 10 כפול 1.03 = 10.3 שזה פעם אחת ואז להכפיל את 10.3 ב 1.03 - 14 פעמים?
נכון.
במלים אחרות אתה מכפיל את 1.03 בעצמו 15 פעמים (כמות השנים) ואת התוצאה אתה מכפיל ב-10.
לפעולת "מכפיל את 1.03 בעצמו 15 פעמים" קוראים חזקה אז אפשר לחשב 1.03 בחזקת 15 ואת התוצאה להכפיל ב-10.

אני מתבייש ששכחתי איך לעשות את זה במחשבון..
הדרך הפשוטה - להכפיל 15 פעמים :)

איך שינוי בריבית / אינפלציה בדוגמה שהבאת בפני באה לידי ביטוי במחיר הדירה?
את הדרך שבה השינוי בריבית משפיע על הדירה חישבת בעצמך.
ראית מה קרה בדוגמא כשהריבית הייתה 10% וראית מה קרה כשחישבת לבד עם ריבית של 1%.
דירות הן מוצר מוחשי (קרי: "ריאלי") ולכן ערכן משתנה בהתאם לאינפלציה (לא באופן מדוייק, אבל קרוב מספיק).
במלים אחרות אם כל הנתונים האחרים נשארים זהים ויש אינפלציה של 3% אז מחיר הנכס צפוי לעלות ב-3% גם כן.

אז אם תשואת הדיבידנד תגיע לאותו לבל של הריבית(אגב, איזו ריבית? שלנו בישראל? של אמריקה?), המחיר של המניה ישאר קבוע
נכון.
בהתאם לריבית הרלוונטית לאותה החברה (חברה שנסחרת בדולרים = ריבית דולרית וכו').
בפועל, בגלל שזה לא כך, ישנה תנודתיות במחיר המניה שזו מספרת לי על הרצון של השוק שתשואת הדיבידנד תהיה גבוהה יותר? (הלכתי לאיבוד במילים האחרונות)
שוב - תשכח מתשואת הדיבידנד זו תוצאה של פעולת חשבון.
בפועל זה לא כך כי לשוק יש רגשות ומחשבות נבואיות על העתיד ולכן הוא משנה את מחירי המניות גם בלי שינויים בריבית.
תראה לדוגמא מה קרה למניות של ADM כשהדיחו את סמנכ"ל הכספים לפני כמה ימים.
בפועל החברה הכריזה על התכווצות ברווחים של פחות מ-2% אבל מחיר המניה התרסק ביום אחד ביותר מ-22%.

19yoboy

Well-Known Member
ואת התוצאה אתה מכפיל ב-10.
לפעולת "מכפיל את 1.03 בעצמו 15 פעמים" קוראים חזקה אז אפשר לחשב 1.03 בחזקת 15 ואת התוצאה להכפיל ב-10.
תודה רבה.

ראית מה קרה בדוגמא כשהריבית הייתה 10% וראית מה קרה כשחישבת לבד עם ריבית של 1%.
אז הריבית משפיעה על שכ״ד לדוגמה כי במידה ויותר אטרקטיבי עבורי לשים את הכסף בפיקדון אני אמכור את הדירה?

שוב - תשכח מתשואת הדיבידנד זו תוצאה של פעולת חשבון.
מה שאני לוקח -
יש כל - כך הרבה גורמים שמשפיעים על מחיר המניה והאיזון עם הריבית הדולרית הוא רק אחד מהם.
תודה!

daat99

מייסד
מנהל
אז הריבית משפיעה על שכ״ד
לא במישרין.
הריבית משפיעה על השקעות ושכר הדירה הוא הוצאת צריכה.

בעקיפין כשהריבית עולה בעל הדירה רוצה לקבל שכר דירה יותר גבוה אז הוא ינסה להעלות את שכר הדירה אבל אם לא יהיו דיירים שיהיו מוכנים לשלם לו את שכר הדירה הגבוה אז הוא לא יקבל אותו.

במידה ויותר אטרקטיבי עבורי לשים את הכסף בפיקדון אני אמכור את הדירה?
זה משנה את מחיר הדירה, לא את שכר הדירה.

יש כל - כך הרבה גורמים שמשפיעים על מחיר המניה והאיזון עם הריבית הדולרית הוא רק אחד מהם.
נכון.

לצורך ההמחשה על דברים איזוטריים שמשפיעים על מחירי המניות:
יש ילד בן 19 שגילה בלוג שמסביר על השקעות דיבידנד.
הילד למד ולמד ובסוף החליט לרכוש מניות של חברה X ב-1000 דולר.
בגלל הרכישה מחיר המניה עלה בסנט.

אם אותו הילד לא היה מגלה את הבלוג אז:
1. הוא לא היה לומד על מניות דיבידנד
2. הוא לא היה רוכש מניות של חברה X
3. מחיר המניה של חברה X לא היה עולה בסנט

שיתבייש לו אותו ילד בן 19 שהוא מעלה את מחירי המניות ככה וגורם לכולנו לקבל תשואת דיבידנד נמוכה יותר!

סטרבו

Well-Known Member
שיתבייש לו אותו ילד בן 19 שהוא מעלה את מחירי המניות ככה וגורם לכולנו לקבל תשואת דיבידנד נמוכה יותר!
אני כבר שנים חוזר ואומר שדעת פתח פה בלוג רק כדי לנפח את הפוזיציות שלו ולמכור בשיא.
לי לא אכפת, כי אני במעלה הפירמידה. אז כל החדשים למיניהם- צפו פגיעה.

daat99

מייסד
מנהל

19yoboy

Well-Known Member
אני מסכים לגמרי שזה מה שאתה אומר כבר שנים.
רק חבל שאני לא מוכר...

;)
דעת, יש לך היום בתיק (דיבידעת) המון חברות שלא עוברות סינון היום אבל עברו סינון בעבר, כתוצאה מכך התזרים שלך נפגע.
אתה לא מוכר כי אתה מאמין ביכולת שלהם להתרומם ולשפר את מאזנם? או ששיקול נוסף הינו בגלל שמכירה = אירוע מס.
כי זה די מזכיר לי את השיטה של משקיעי המדד העצלים. לשלוח עשרות אלפי שקלים לs&p500 ולשכוח מהם.
אבל במקרה שכזה, אני חושב שs&p500 יעשה תשואה טובה יותר מהמניות שנפגעו אצלך.

daat99

מייסד
מנהל
אתה לא מוכר כי אתה מאמין ביכולת שלהם להתרומם ולשפר את מאזנם?
אני לא מוכר כי אני מאמין שאני לא נביא ומכיוון שגישת "קנה והחזק" עבדה בהיסטוריה לא רע.

כי זה די מזכיר לי את השיטה של משקיעי המדד העצלים. לשלוח עשרות אלפי שקלים לs&p500 ולשכוח מהם.
לא באמת - המדד עצמו מוכר גם אם המשקיע לא יודע שזה קורה :)

אבל במקרה שכזה, אני חושב שs&p500 יעשה תשואה טובה יותר מהמניות שנפגעו אצלך.
אולי - אני לא נביא.

daat99

מייסד
מנהל
סקרנת אותי.. מתי,למה והיכן?
המדד נקבע על ידי וועדת השקעות שמתכנסת לפגישות תקופתיות ומחליטה איזה מניות להכניס למדד (ובכך אילו חברות ירכשו ע"י הקרנות המחקות) ואיזה מניות להוציא מהמדד (ובכך אילו חברות ימכרו ע"י הקרנות המחקות).
במלים אחרות הקרן שמחקה את מדד ה-SP500 מוכרת חברות בגלל שוועדת השקעות אקטיבית שממומנת ע"י חברה בשם S&P החליטה שהן לא במדד יותר.

בצורה אבסורדית לחלוטין, מדד ה-SP500 הוא בעצמו מנוהל בדיוק כמו "קרן אקטיבית" וכבר בוצעו מחקרים שהראו שהוא ייצר תשואת חסר לעומת מי שקנה את החברות המקוריות והפסיק להקשיב לוועדת ההשקעות (ובכך למעשה הפסיק לחקות את המדד ועבר לגישת קנה-והחזק).
אתה יכול לקרוא עוד על המחקרים הללו של ג'רמי סיגל.

למעלה תחתית